Τούμπαρε τη Ρεν και κάνει ευρωπαϊκά όνειρα η Λιόν!

Έφερε τούμπα το παιχνίδι με τη Ρεν στο δεύτερο ημίχρονο και συνεχίζει να ελπίζει σε ευρωπαϊκή έξοδο η Λιόν (3-1)! Με αυτή τη νίκη, οι «λιονέ» ανέβηκαν, έστω και προσωρινά, στην 7η θέση του γαλλικού πρωταθλήματος, έχοντας 47 βαθμούς, τρεις λιγότερους από τη σημερινή της αντίπαλο.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό, με τον Γκουιρί να κυνηγά μία χαμένη μπαλιά, να κερδίζει την μπάλα και να νικά από κοντά τον Λόπες, για το 1-0, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα, με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να ανατρέψουν τα δεδομένα, κάτι που εν τέλει κατάφεραν. Στο 60′, ο Τολισό έκανε το 1-1, μετά την ασίστ του Κακρέ, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα, ο Λεπενάντ βρήκε τον Λακαζέτ και εκείνος με μονοκόμματο σουτ, ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του.

Στο 79′, ο Σερκί βρήκε τον Μπαρκολά, ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 3-1, σφραγίζοντας τη νίκη για τη Λιόν, η οποία μπαίνει ξανά σε τροχιά Ευρώπης.