ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

Το έκανε εύκολο στο τέλος, νίκησε 72-54 και προχωράει

Το έκανε εύκολο στο τέλος, ο Άρης νίκησε 72-54 τους Έλιος Σανς και προχωράει μπαίνοντας με το δεξί στον δεύτερο γύρο του Τσάμπιονς λιγκ. “Πρώτα βιολιά” Ντραγκίσεβιτς (17π.) στο πρώτο μέρος και Κάμινγκς (18π.) στο δεύτερο…

Ο Άρης στο ξεκίνημα του αγώνα δεν λειτούργησε όπως με τον Κολοσσό το Σάββατο και έδωσε… δικαιώματα. Δεν έβγαλε στο παρκέ τις συνεργασίες και τους αυτοματισμούς και μέσα από την άμυνα προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα. Έτσι, στο πρώτο δεκάλεπτο έχανε με 16-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι κιτρινόμαυροι είχαν τον Ντραγκίτσεβιτς σε πολύ καλό βράδυ (15π. στο 20′), αλλά οι Έλιος κατάφερναν να βρουν απαντήσεις και να διατηρούν το προβάδισμα (36-37 στο ημίχρονο). Στο 20′ οι παίκτες του Πρίφτη είχαν 5/12 τρίποντα και σε γενικές γραμμές έψαχωαν αρκετά το σουτ έξω από τα 6,75μ.

Άλλαξαν όλα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Άρης ανάγκασε τους Σλοβένους να έχουν μόλις 9 πόντους στην τρίτη περίοδο , διάστημα στο όποιο έβαλαν τις βάσεις για την επικράτηση.  Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν να σουτάρουν τρίποντα για να αλλάξουν την κατάσταση, όμως δεν βρήκαν αρκετές φορές στόχο. Έτσι, οι «κίτρινοι» ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με σκορ 53-46 και τον Βασίλη Ξανθόπουλο να δίνει πολλές επιθετικές λύσεις (7π., 7ασ.).

Με δυο τρίποντα από τον Καμινγκς και άμυνα που επέτρεψε μόνο δυο πόντους με βολές, ο Άρης ξέφυγε με 13 πόντους, 61-48 στο 34′, έχοντας αξιόπιστο μακρινό σουτ (8/17 τρ. μέχρι το 34′).

Στο 37′ το τρίποντο του Μαρμπλ έδωσε αέρα 14 πόντων (66-52) και ουσιαστικά έδωσε τέλος στην υπόθεση νίκη.

Τα Δεκάλεπτα: 16-18, 36-37, 53-46, 72-54