Το έχασε, γιατί δεν το πίστεψε

Ο Άρης δεν πίστεψε όσο έπρεπε ότι μπορεί να πάρει αυτό το Κύπελλο. Ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό με 68-59 στο Αλεξάνδρειο, πληρώνοντας αδράνειες και διστακτικότητα, παρότι όταν βρέθηκε πίσω με 17 πόντους, αντέδρασε και γύρισε στο ματς.

Ο Άρης ξεκίνησε καλά τον αγώνα, προηγήθηκε με 6-2, αλλά μετά το πρώτο δίλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πήρε τον έλεγχο. Οι παίκτες του Πρίφτη ήταν διστακτικοί στην επίθεση, έκαναν έξι λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο και ο Παναθηναϊκός χωρίς να κάνει κάτι εντυπωσιακό προηγήθηκε με 14-6 (8’) και 18-8 (9’) πριν ο Σίμτσακ μειώσει σε 18-10, που ήταν σκορ δεκαλέπτου.

Το καλό διάστημα των κίτρινων ήταν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με ελληνική πεντάδα και τον Κάμινγκς, όταν έκαναν σερί 10-3 και μείωσαν στον πόντο (21-20 στο 14’). Ο Τσαϊρέλης με 8 πόντους και δύο τρίποντα ήταν αυτός που κράτησε τον Άρη επιθετικά. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 25-24 (17’), αλλά ο Τζέιμς με 3/4 τρίποντα έδινε λύσεις για τους πράσινους (27-25 στο 18’).

Το ημίχρονο έκλεισε στο 29-27 για τον Παναθηναϊκό, αλλά ο Άρης αμυντικά πέτυχε με την άμυνά του σε όλο το γήπεδο να σταματήσει την δημιουργία των πράσινων και να ελέγξει τα ριμπάουντ (22-16), ενώ παράλληλα δεν έδωσε σκορ από δεύτερες επιθέσεις ή λάθη του (3π. και 5π. αντίστοιχα είχαν οι πράσινοι).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Πασκουάλ έριξε στον αγώνα τον Τζεντίλε κι αυτός του έδωσε άμεσα λύσεις, ενώ με τρίποντο του Γκάμπριελ το σκορ έγινε 36-29 (23’). Το τάιμ άουτ δεν άλλαξε πολλά, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 40-29 (25’), ελέγχοντας πλήρως τον τελικό. Με τρίποντο του Φελντέιν οι πράσινοι ξέφυγαν με 47-34 (28’) ενώ ο Άρης πάλευε να βρει σκορ στην επίθεσή του, έχοντας μόλις 3/22 τρίποντα ως το 30’ (50-37).

Χωρίς συγκέντρωση στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Άρης βρέθηκε πίσω με 54-37 (32’), αλλά αντέδρασε άμεσα! Με τρίποντα των Τζένκινς και Κάμινγκς έκαναν σερί 12-0 και μείωσαν σε 54-49 (35’)! Στα 3:27 πριν το τέλος ο Κάμινγκς με 1/2 βολές και ο Σίνγκλετον με αυτοκαλάθι διαμόρφωσαν το 58-54 και στην επόμενη φάση ο Ρίβερς με τρίποντο έγραψε το 61-54 (2:37), όμως είχε προηγηθεί ξεκάθαρο φάουλ στον Κάμινγκς, το οποίο δεν δόθηκε ποτέ. Ο Αμερικανός έκανε δύο λάθη στις επόμενες επιθέσεις του Άρη, ο Παναθηναϊκός τα τιμώρησε και ξέφυγε με 63-54 (1:19) και εκεί τελείωσε η υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 29-27, 50-37, 68-59.