Το δίδυμο Τέιτουμ-Μπράουν πέτυχε 63 πόντους και οι Σέλτικς πέρασαν από το Μπρούκλιν

Με το δίδυμο Τέιτουμ-Μπράουν να σημειώνει 63 πόντους, οι Σέλτικς πέρασαν από το Μπρούκλιν κερδίζοντας τους Νετς με 103-92 και βελτίωσαν ακόμη περισσότερο το κορυφαίο ρεκόρ του πρωταθλήματος σε 19 νίκες και πέντε ήττες. Αντίθετα οι Νετς με ρεκόρ 13-12 βρίσκονται στην 8η θέση της Ανατολής.

Ο Τζέιλεν Μπράουν είχε 34 πόντους και 10 ριμπάουντ για τους «Κέλτες» ενώ 29 πόντους και 11 ριμπάουντ είχε ο Τζέισον Τέιτουμ (που είχε όμως και 9 λάθη). Από εκεί και πέρα πληθωρικό παιχνίδι έκανε ο Μάλκομ Μπρόγκντον με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Για τους Νετς, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Μπεν Σίμονς, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 31 πόντους (8 λάθη) ενώ άστοχος ήταν ο Καϊρί Ίρβινγκ που είχε 18 πόντους αλλά με 7/21 σουτ.

Στην Ουάσινγκτον, ο Άντονι Ντέιβις επιβεβαίωσε ότι περνάει περίοδο εξαιρετικής φόρμας αφού μετά τους 44 πόντους, που σημείωσε το Σάββατο απέναντι στο Μιλγουόκι, πέτυχε 55 πόντους στη νίκη των Λέικερς επί των Ουίζαρντς με 130-119. Ο Ντέιβις ήταν ασταμάτητος και είχε 55 πόντους (20/27 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9/9 βολές), 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κοψίματα σε 38 λεπτά συμμετοχής. Από εκεί και πέρα ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 29 πόντους και ο Λόνι Γουόκερ 20 πόντους για τους «λιμνάνθρωπους», που έχουν ρεκόρ 8-2 στα τελευταία δέκα ματς και ενώ ξεκίνησαν το πρωτάθλημα με 2-10.

Για τους γηπεδούχους, που είδαν τον Μπράντλεϊ Μπιλ να αποχωρεί στο 3ο λεπτό του αγώνα με τράβηγμα στον δικέφαλο του δεξιού του ποδιού, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις είχε 27 πόντους και ο Κάιλ Κούζμα 26 πόντους.