Το κοινό παρελθόν Κάρλσον-Μπράμπετς στην Τσεχία

Εδώ και μερικές μέρες είναι συμπαίκτες στον Άρη, όμως έχουν… παρελθόν κοινό ως αντίπαλοι.

Νταβίντ Κάρλσον και Γιάκουμπ Μπράμπετς έπαιξαν αντίπαλοι στην Τσεχία, με τις φανέλες των Σπάρτα Πράγας και Βικτόρια Πλζεν αντίστοιχα.

Στην μοναδική κατάκτηση τροπαίου του Σουηδού στην Τσεχία οι δυο παίκτες τέθηκαν αντιμέτωποι στον ημιτελικό του MOL Cup (Κύπελλο Τσεχίας) τη σεζόν 2019-20. Η Σπάρτα Πράγας είχε επικρατήσει με 2-1 επί της Βικτόρια Πλζεν, , με τον Μπράμπετς να ολοκληρώνει 90λεπτο, ενώ ο Κάρλσον αγωνίστηκε μόλις 2 λεπτά.

Η Σπάρτα Πράγας προκρίθηκε στον τελικό, οπού κατέκτησε το κύπελλο, νικώντας με ανατροπή (2-1) την Σλόβαν Λίμπερετς, με τον εξτρέμ των «κιτρινόμαυρων» να παίζει καταλυτικό ρόλο αυτή την φορά, σκοράροντας το γκολ της ισοφάρισης του τελικού.