Το Κόροιβος-Άρης με την γλώσσα των αριθμών

Στην κατηγορία των αγώνων με την ταμπέλα «ακατάλληλα για καρδιακούς» ανήκει αυτό του Κόροιβου με τον Άρη στην Αμαλιάδα αφού και τα τρία που έγιναν εκεί, είχαν δραματική εξέλιξη με αποκορύφωμα το περσινό που κρίθηκε έπειτα από δύο παρατάσεις.

Διαβάστε το σχετικό αφιέρωμα από τον ΕΣΑΚΕ:

“Ο Άρης νίκησε με 99-94 με μία επική ανατροπή αφού βρέθηκε στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου πίσω με 22 πόντους. Ο Μαρμπλ με 28 πόντους, 10 ριμπάουντ και ο Κάμινγκς με 27 πόντους οδήγησαν την ομάδα της Θεσσαλονίκης στην επικράτηση ενώ 27 είχε ο Μπράουν και 24 ο Χολ για τους γηπεδούχους.

Είχε προηγηθεί το 2/2 του Κόροιβου στην Αμαλιάδα. Είχε νικήσει με 73-69 στο ματς της σεζόν 2014-15 με τον Λόουερι να κάνει θραύση με 19 πόντους, επτά ριμπάουντ, πέντε ασίστ, τρία κλεψίματα και δύο κοψίματα (23 πόντους και 13 ριμπάουντ είχε ο Βεζένκοφ για τον Άρη). Την επόμενη σεζόν (2015-16) ο Κόροιβος είχε επικρατήσει με 67-65 επιστρέφοντας από το -10 του 37ου λεπτού. 21 πόντους είχε ο Ντέιβις και 15 ο Τρότερ με 10/10 βολές για τους νικητές ενώ από την άλλη πλευρά ο ΜακΝίλ είχε 21 πόντους.

Σε σύνολο έξι αγώνων ο Άρης έχει τέσσερις νίκες και ο Κόροιβος δύο.