«Ερχόμαστε»! Άρης με… καρύδια, τον «ανάγκασαν» σε ισοπαλία (1-1)

Ο Άρης έστειλε ξεκάθαρο μήνυμα προς κάθε κατεύθυνση: “Ερχόμαστε”! Κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό, είχε πολλά κιλά… καρύδια και θα μπορούσε να πάρει ακόμη και την νίκη απέναντι τον πρωταθλητή και μόνιμα ευνοημένο αντίπαλο του, χάρη στο γκολ του Μιλούνοβιτς από το 13′. Όμως με… 12ο αντίπαλο τον διαιτητή Τίκα, οι κιτρινόμαυροι “αναγκάστηκαν” στην ισοπαλία (1-1) μέσα στο φλεγόμενο Κλεάνθης Βικελίδης, παίζοντας από το 71′ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρόβα, στο πρώτο παιχνίδι για τη φάση των 16 του κυπέλλου Ελλάδας (η ρεβάνς στο Καραϊσκάκη θα διεξαχθεί στις 2 Φεβρουαρίου).

Στα αξιοσημείωτα το ντεμπούτο των νεοαποκτηθέντων Ούγκο Σόουζα (ξεκίνησε στην αρχική ενδεκάδα) και Πίτου Γκαρσία, όπως και του… 17χρονου Σπύρου Καρβούνη.

Ο Νίκος Αναστόπουλος ξεκίνησε εκπλήξεις την ενδεκάδα, μια και έδωσε φανέλα βασικού στον Ούγκο Σόουζα, αφήνοντας στον πάγκο τον Ανδρέα Τάτο και εκτός αποστολής τους Ίλιτς, Μπαργκάν, Ραούλ Μπράβο, Καράμπελα και Μπούρμπο.

Ο Άρης μέσα σε «καυτή» ατμόσφαιρα και μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, «χτύπησε» στο 13’, όταν μετά από αντεπίθεση, ο Ντούνης σέρβιρε στον Μιλούνοβιτς, ο οποίος κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Καπίνο (1-0) με την βοήθεια του Φιγκέιρας που προσπάθησε να διώξει. Ένα γκολ που έβαλε «φωτιά» στο Κλεάνθης Βικελίδης.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να απαντήσει τρία λεπτά αργότερα. Στο 16’ ο Σισοκό σούταρε από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Διούδης έδιωξε αποτελεσματικά. Οι φιλοξενούμενοι με… σύμμαχο τον διαιτητή Τίκα (έκανε ό,τι μπορούσε για να τους σπρώξει στην αντίπαλη περιοχή) αύξησαν την πίεση μετά το 1-0 και δημιούργησαν αρκετούς κινδύνους στην κιτρινόμαυρη περιοχή, όμως είτε ο Διούδης (στο 40′ και στο 45′ οι πιο χαρακτηριστικές περιπτώσεις), είτε οι αμυντικοί αντέδρασαν αποτελεσματικά σε όλο το πρώτο 45λεπτο.

Χωρίς αλλαγές και από τις δυο ομάδες ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Άρης προσπάθησε να κλείσει τους διαδρόμους και να βγει με αντεπιθέσεις, αναζητώντας ένα δεύτερο γκολ, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός ζήτησε με το ξεκίνημα την ισοφάριση.

Μέσα σε δυο λεπτά χάθηκαν δυο μεγάλες ευκαιρίες στις αντίπαλες εστίες. Στο 51′ ο Ολυμπιακός με τον Ελιονούσι και στο 53′ ο Νέτο πέταξε στα σκουπίδια μια χρυσή ευκαιρία για το 2-0.

Ο Άρης είχε να αντιμετωπίσει και τον Τίκα, ο οποίος αφού έδινε κάρτες κι ανύπαρκτα φάουλ σε βάρος του, άφησε στο 71′ τους κιτρινόμαυρους με δέκα παίκτες, βγάζοντας δεύτερη κάρτα στον Ρόβα ενώ στο 52′ όταν ο Ρέτσος όταν έπιασε κεφαλοκλείδωμα τον Καπνίδη έκλεισε τα μάτια στο πέναλτι..

Ο Αναστόπουλος έριξε στον αγώνα τον Παυλίδη και προσπάθησε στα τελευταία λεπτά να κρατήσει την νίκη, όμως στο 82′ ήρθε η ισοφάριση, με κεφαλιά του Ανσαριφάρντ (1-1).

Ο διαιτητής Τ. Τίκας (Καρδίτσας) και οι βοηθοί του Δημητριάδης Ι. (Καστοριάς) – Καραγκιζόπουλος Γ.(Ημαθίας), έκαναν ότι μπορούσαν για να “σπρώξουν” τον Ολυμπιακό. Μόνο την… ερυθρόλευκη φανέλα δεν φόρεσαν.

ΑΡΗΣ (Ν. Αναστόπουλος): Διούδης, Τζανακάκης, Τσουμάνης, Ιντζίδης, Ούγκο Σόουζα, Νέτο, Ρόβας, Μιλούνοβιτς (90+1΄Καρβούνης), Καπνίδης, Ανάκογλου (77΄Παυλίδης), Ντούνης (83΄Γκαρσία).

Ολυμπιακός (Π. Μπέντο): Καπίνο, Μπουχαλάκης (69΄Ανδρούτσος), Καρντόσο, Ανσαριφάρντ, Ελιονούσι, Αλί Σισοκό, Καμπιάσο (76΄Μιλιβόγιεβιτς), Νικολάου, Ρέτσος, Μανθάτης (76΄Σεμπά), Φιγκέιρας