Οι «πράσινοι» (1οι, 16-0) προέρχονται από την εκτός έδρας νίκη επί του Απόλλωνα Carna και έχουν διατηρήσει το αήττητο τους σε αυτό το σημείο του Πρωταθλήματος για τέταρτη φορά στην ιστορία τους στο επαγγελματικό Πρωτάθλημα (από το 1992-93). Στην πρώτη από αυτές, για την περίοδο 2007-08, ο Παναθηναϊκός Aktor έχασε το αήττητο του ακριβώς σε αυτό το σημείο, για τη 17η αγωνιστική δηλαδή, με αντίπαλο τον Άρη Midea αλλά σε ματς στη Θεσσαλονίκη (82-75).

Οι «κιτρινόμαυροι» (5οι, 9-7) θα ταξιδέψουν στην Αθήνα μετά την εντός έδρας νίκης τους επί του Κολοσσού H Hotels που ήταν η δεύτερη συνεχόμενη και τρίτη στις τελευταίες αγωνιστικές αφού προηγήθηκαν εκείνες επί του Απόλλωνα Carna εντός και της ΑΕΚ Betsson εκτός έδρας και ενδιάμεσα η ήττα στην Καρδίτσα. Ο Άρης Midea είναι στο 4-4 εκτός έδρας, ξεπερνώντας ήδη τον αριθμό των νικών που σημείωσε, ως φιλοξενούμενος για την κανονική περίοδο, στις έξι προηγούμενες σεζόν.

ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

Παναθηναϊκός Aktor και Άρης Midea θα τεθούν αντιμέτωποι για 139η από καταβολής Α’ Εθνικής. Είναι το μοναδικό ζευγάρι το οποίο συναντάται αδιαλείπτως από την περίοδο 1963-64 και οι «πράσινοι» έχουν μεγάλο προβάδισμα αφού μετρούν υπερδιπλάσιο αριθμό νικών, συνολικά στην ιστορία αυτών των αγώνων.

Ο Άρης Midea έχει φύγει μόνο μία φορά νικητής από την έδρα του Παναθηναϊκού Aktor στα χρόνια του επαγγελματικού Πρωταθλήματος και σε σύνολο 40 αγώνων. Ήταν 25 Ιανουαρίου 1997 όταν έχοντας στον πάγκο του τον Λευτέρη Σούμποτιτς, επικράτησε με 79-77 (Ντίνκινς 18, Αμίτσι 15 – Λιαδέλης 20, Μπόνι 17). Από εκείνο το παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος 1996-97, οι «πράσινοι» μέτρησαν 35 συνεχόμενες νίκες ως γηπεδούχοι.

Το περσινό παιχνίδι: Για τη 12η αγωνιστική του Πρωταθλήματος 2022-23, ο Παναθηναϊκός Aktor επικράτησε στο παιχνίδι του ΟΑΚΑ με 96-79. Το 19-0 με το οποίο μπήκαν στο πρώτο εξάλεπτο, έκρινε επί της ουσίας το παιχνίδι αφού στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στους 21 (45-24), έφτασε στη συνέχεια ακόμη και στους 29 και ο Άρης Midea την περιόρισε στη συνέχεια.

Για τους γηπεδούχους είχαν ξεχωρίσει ο Αρτούρας Γκουντάιτις (16π, 5/6δ) και ο Νέιτ Ουόλτερς (15π, 7ρ, 8ασ, 3κλ, 6κ.φ.). Για τους φιλοξενούμενους καλύτεροι ήταν ο Βασίλης Τολιόπουλος (16π, 4/9τρ.) και ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ (15π, 4ρ, 3ασ).

Τι έγινε στον πρώτο γύρο: Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στα ματς της κανονικής περιόδου από τον Άρη Midea στο Nick Galis Hall, ο Παναθηναϊκός Aktor έφυγε με το διπλό από την έδρα του αντιπάλου του στο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής. Νίκησε με 75-65, αποτέλεσμα που οικοδομήθηκε στην κυριαρχία του στην τρίτη περίοδο στη διάρκεια της οποίας έκανε επιμέρους σκορ 23-11. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν παράτησαν πάντως την προσπάθεια, παρά το -11 του 30’ (44-55), μείωσαν στους τέσσερις πόντους (53-57) αλλά δεν απέφυγαν την ήττα.

Για τον Παναθηναϊκό Aktor κορυφαίοι ήταν ο Τζέριαν Γκραντ (9π, 10ασ.), ο Ματίας Λεσόρ (14π.) και ο Ντίνος Μήτογλου (13π, 9ρ, 7κ.φ.) αλλά αυτός που έγραψε ιστορία μέσα από το παιχνίδι της 12ης Νοεμβρίου, ήταν ο Λούκα Βιλντόσα. Ο Αργεντινός έγινε ο πρώτος παίκτης των «πράσινων» που έκανε επτά κλεψίματα. Για τον Άρη Midea καλύτεροι ήταν ο Κρις Μπένκστον (16π, 7/8δ, 4ρ) και ο Βασίλης Τολιόπουλος (15π, 4/7τρ).