Το φάουλ του Μπέκαμ με την Ελλάδα που έστειλε την Αγγλία στο Μουντιάλ (videos)

Σαν σήμερα το 2001 ο Ντέιβιντ Μπέκαμ με μία από τις γνωστές εκτελέσεις φάουλ που συνήθιζε θα ισοφάριζε την Ελλάδα σε 2-2 στο 93′ δίνοντας την πρόκριση στην Εθνική Αγγλίας στο Μουντιάλ του 2002.

Ήταν 6 Οκτωβρίου όταν στο Ολντ Τράφορντ στην τελευταία αγωνιστική των προκριματικών του ομίλου η Εθνική Αγγλίας θα αντιμετώπιζε την Ελλάδα ψάχνοντας ένα βαθμό για την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2002.

Το παιχνίδι είχε… στραβώσει για τα «Λιοντάρια» με την Εθνική μας να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 2-1 με τέρματα των Χαριστέα και Νικολαϊδη.

Το Όλντ Τράφορντ είχε «παγώσει» βλέποντας την Αγγλία στα σχοινιά με λίγα λεπτά των καθυστερήσεων να απομένουν. Τότε ανέλαβε δράση ο Ντέιβιντ Μπέκαμ.