Το χειρότερο φετινό παιχνίδι του και ήττα με 56-72…

Ο Άρης έκανε το χειρότερό του εντός έδρας παιχνίδι τη φετινή χρονιά και γνώρισε την ήττα από τον Παναθηναϊκό με σκορ 56-72 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής. Οι κίτρινοι με εξαίρεση το πρώτο πεντάλεπτο, δεν μπόρεσαν να είναι ανταγωνιστικοί απέναντι στον Παναθηναϊκό και υπέστησαν την 9η φετινή ήττα τους.

Ο Άρης ξεκίνησε τον αγώνα ιδανικά. Με γρήγορο τέμπο προηγήθηκε με 10-4 (3’) και 12-7 (5’), όμως ο Παναθηναϊκός με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ (6 στο α’ δεκάλεπτο) βρήκε δεύτερες επιθέσεις, τις οποίες αξιοποίησε μέσω ενώ σερί 19-2, στο οποίο κράτησε τον Άρη για εννιά λεπτά με ένα καλάθι. Το σκορ στο 14’ έγινε 14-26, οι κίτρινοι δεν είχαν σε καλή μέρα τον Σάσα Βεζένκοφ (4π.) και χωρίς άλλη αξιόπιστη λύση, εγκλωβίστηκαν επιθετικά. Ο Παππάς ξεμπλόκαρε τον Παναθηναϊκό από την άμυνα ζώνης του Άρη που προσπάθησε να αλλάξει τον ρυθμό μέσα από αυτό το τρικ, αλλά δεν του βγήκε. Οι πράσινοι προηγήθηκαν με 21-38 (19’) και έκλεισαν το ημίχρονο με 23-38.

Με 3/3 τρίποντα στο πρώτο τετράλεπτο του δεύτερου μέρους, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 24 πόντους διαφορά (28-52 στο 24’), “χτυπώντας” τον Άρη από τη περιφέρεια. Οι κίτρινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ήταν φανερά επηρεασμένοι από την κακή επιθετική τους μέρα. Στο 28’ το σκορ ήταν 35-57 και ουσιαστικά έγινε κάτι παραπάνω από δύσκολη η όποια σκέψη για ανατροπή, καθώς το δεκάλεπτο έκλεισε στο -20 για τους κίτρινους (39-59).

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε περισσότερο τυπικό χαρακτήρα, καθώς ο Άρης δεν είχε κυρίως τις ψυχικές δυνάμεις για την ανατροπή. Στο τέλος η διαφορά μειώθηκε στους 12 πόντους (56-68 στο 39’), αλλά το τελικό σκορ ήταν 56-72.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 23-38, 39-59, 56-72.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 2 (4ασ.), Δήμας, Ριντ 9 (1), Τόμας 6 (2/5τρ., 5ρ., 3ασ.), Πουλιανίτης 2, Χαρίσης 2, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 11 (4/7δπ., 1/4τρ., 11ρ.), Νέιμικ 8 (4ρ., 4κοψ.), Μούρτος 9 (1), Σίμτσακ, Αντεγκμπόγιε 7 (4ασ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σλότερ 4, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 8 (2), Φώτσης, Νέλσον 6, Παππάς 17 (7ρ.), Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 11 (3), Γκιστ 4, Μπατίστα 10 (5ρ.), Μπλουμς 8 (2), Λαουάλ 2.