ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Το déjà vu των «κίτρινων» και η σημασία της ήττας από το Μαρκόπουλο

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό, ώστε το Σάββατο η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Άρη να ηττηθεί με 3-2 σετ από το Μαρκόπουλο σ΄ ένα ματς, το οποίο, βάσει της συνολικής εικόνας του αγώνα, έπρεπε να λήξει 3-1 σετ υπέρ των κοριτσιών του Δημήτρη Σολκίδη.

Μάλιστα, η εν λόγω αναμέτρηση αποτελεί ένα déjà vu του αγώνα του πρώτου γύρου, εκεί όπου οι Θεσσαλονικείς βρίσκονταν πίσω με 13-6 στο τάι-μπρέικ, αλλά τελικά το κέρδισαν με 17-15.

Πάντως, υπάρχει προβληματισμός στο «κιτρινόμαυρο» στρατόπεδο, όχι για τη συνολική εικόνα της ομάδας, αλλά για τον τρόπο με τον οποίο ήρθε αυτή η ήττα, όπου η απειρία της ομάδας αναμφισβήτητα έπαιξε τον ρόλο της.

Από εκεί και πέρα, ο Άρης έχασε μία σημαντική ευκαιρία να εδραιώσει την παρουσία του στην πρώτη τετράδα, από την στιγμή που έχασε βαθμό μέσα στο Ρέθυμνο και ο Πανναξιακός, με αποτέλεσμα η ομάδα να είναι τώρα 5η.