Τρία μπρέικ με το… καλημέρα στα πλέι οφ του ΝΒΑ! (videos)

Τρία μπρέικ με το… καλημέρα συνέβησαν στην πρώτη μέρα των πλέι οφ του ΝΒΑ, με τους Νετς, Μάτζικ, Γουόριορς και Σπερς να κάνουν το 1-0 στις νίκες.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα του Άρη!

ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ ΣΙΞΕΡΣ – ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ 102-111

Ανώτεροι οι Νετς καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα κέρδισαν με το… σπαθί τους τους Σίξερς (102-111) και απέκτησαν πλεονέκτημα έδρας. Η ομάδα του Μπρούκλιν έφτασε και στο +17 (46-29, 16′) και παρά το ότι οι γηπεδούχοι -είχαν συνολικά 3/25 τρίποντα- μείωσαν στο καλάθι (65-63), η τρίτη περίοδος έκλεισε στο +11 (82-93). Ο Μπάτλερ με 36 πόντους κρατούσε την ομάδα του ζωντανή, αλλά για τους Νετς οι Ράσελ με 26 και ΛεΒερτ με 23 ήταν εκείνοι οδήγησαν το Μπρούκλιν στο θρίαμβο.

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ – ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ 101-104

Με μεγάλο πρωταγωνιστή και παίκτη της τελευταίας στιγμής τον Ντι Τζέι Ογκουστίν, οι Μάτζικ πέρασαν νικηφόρα από το Τορόντο με 104-101. Ο πόιντ γκαρντ του Ορλάντο πέτυχε το τρίποντο της νίκης στα 3,5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, σκοράροντας συνολικά 25 πόντους, με τον Καουάι Λέοναρντ να αστοχεί  στο τρίποντο για την παράταση, μένοντας έτσι στους 25 πόντους. Οι Μάτζικ, που προηγήθηκαν ακόμα και με 16 πόντους (41-57) λίγο πριν το ημίχρονο, είχαν εφτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Τον Ογκουστίν ακολούθησε ο Φουρνιέ με 16 πόντους, ενώ για τους Ράπτορς ο Σιακάμ πρόσθεσε 24 πόντους.

ΓΚΛΟΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ – ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΚΛΙΠΕΡΣ 121-104

Οι πρωταθλητές ήταν σοβαροί στο πρώτο ματς της σειράς με τους Κλίπερς και επικράτησαν με 121-104, όντας η μοναδική ομάδα που εκμεταλλεύτηκε την έδρα της. Οι Γουόριορς έλεγχαν τον αγώνα από το ξεκίνημα, προηγήθηκαν με 69-56 στο ημίχρονο, με τη διαφορά να διατηρείται διαρκώς σε διψήφιο νούμερο στην τέταρτη περίοδο. Εκπληκτικός ο Κάρι με 38 πόντους (8/12 τρίποντα), 15 ριμπάουντ και 7 ασίστ, 23 πόντους πρόσθεσε ο Ντουράντ, 17 ο Γκριν, ενώ για τους Κλίπερς οι «παγκίτες» Χάρελ και Γουίλιαμς είχαν 26 και 25 πόντους αντίστοιχα.

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ – ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ 96-101

Αξιοποιώντας την εμπειρία τους οι Σπερς «έσπασαν» την έδρα των Νάγκετς επικρατώντας με 101-96. Τα «σπιρούνια» πήραν το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο και δεν το έχασαν μέχρι το τέλος του αγώνα, φτάνοντας μέχρι το +12 (35-47 στο 18’). Ο Μάρεϊ έχασε την ευκαιρία να βάλει μπροστά τους Νάγκετς με το σκορ στο 97-96 υπέρ των Σπερς, ενώ ο Όλντριτζ είχε 2/2 βολές γράφοντας το 99-96. Για τους νικητές ο ΝτεΡόζαν είχε 18 με 12 ριμπάουντ, 16 μέτρησε ο Ουάιτ, ενώ Όλντριτζ και Φορμπς πρόσθεσαν από 15. Στον αντίποδα 20 είχε ο Χάρις, 17 ο Μάρεϊ, 10 πόντους με 14 ασίστ και 14 ριμπάουντ ο Γιόκιτς, ενώ ο Μπάρτον σταμάτησε στους 15 πόντους και τα 10 ριμπάουντ.