ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

Τρίποντη εκτέλεση στην Λευκάδα και επιστροφή στις νίκες (69-79!

Ο Άρης επέστρεψε στις νίκες και στις καλές εμφανίσεις. Στηρίχθηκε στο καλό μακρινό του σουτ (15/35τρ.) και με πρωταγωνιστές τους Γουίλ Κάμινγκς και Μάικλ Τζένκινς έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από την Λευκάδα, κερδίζοντας την Δόξα με σκορ 69-79.

Το εξαιρετικό μακρινό σουτ του Άρη ήταν αυτό που καθόρισε την εξέλιξη του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο. Οι κίτρινοι σούταραν με 61% από τα 6,75μ., είχαν 11/18 και ως φυσικό επακόλουθο κατάφεραν να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας από το ξεκίνημα. Ο Κάμινγκς με 4/5, ο Γιάνκοβιτς με 2/3, ο Τζένκινς με 2/4, Ξανθόπουλος και Ζάρας με 1/1 και Ντραγκίσεβιτς με 1/3 ήταν αυτοί που βρήκαν στόχο έξω από τα 6,75μ..

Ο Άρης προηγήθηκε με 6-18 (7’), αλλά η Δόξα με πρωταγωνιστή τον Γουέλς μείωσε σε 16-21 (11’). Ο Πρίφτης κάλεσε τάιμ άουτ και η αντίδραση των παικτών του ήταν άμεση. Με σερί 0-8 η διαφορά ανέβηκε στους 13 πόντους (16-29 στο 14’) και παρότι ο Γουέλς προσπαθούσε μόνος του να γυρίσει το ματς (22-31 στο 16’), οι κίτρινοι με σωστή κυκλοφορία (συνέπεια της οποίας ήταν οι 11 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο) και εύστοχα τρίποντα έφτασαν ως το +19 (26-45) λίγο πριν το ημίχρονο (28-45).

Οι βάσεις για τη νίκη στην Λευκάδα είχαν ήδη μπει. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι κίτρινοι δέχθηκαν όπως ήταν φυσικό πίεση από τους γηπεδούχους, αλλά αντέδρασαν σωστά. Η Δόξα με πρωταγωνιστή τον Ρόμπινσον μείωσε σε 50-61, αλλά η απάντηση του Άρη ήταν άμεση. Με καλάθια των Μπάκνερ και Γιάνκοβιτς το δεκάλεπτο έκλεισε στο +15 (50-65) και στην τελευταία περίοδο ο Δημήτρης Τσαλδάρης ήταν αυτός που με συνεχόμενα τρίποντα έδωσε ενδιαφέρον στον αγώνα. Στο 35’ η Δόξα έριξε την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (61-70), όμως ο Άρης απάντησε με τρίποντο του Κάμινγκς και βολές του Γιάνκοβιτς και ξέφυγε ξανά με 61-75 (37’), για να καθαρίσει την υπόθεση νίκη, παρότι οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 8 πόντους. Σε εκείνο το σημείο, 42’’ πριν το τέλος ο Φλιώνης κέρδισε φάουλ, έβαλε τις βολές και έγραψε το 69-79 δίνοντας οριστικά τέλος στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 28-45, 50-65, 69-79.