Τρίτη ήττα για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή στην έδρα της Φενερμπαχτσέ, αν και μετά το κακό α΄ μέρος, επέστρεψε από το -16, ισοφάρισε δύο φορές (71-71 και 74-74), για να ηττηθεί με 79-77.

Τα δύο τρίποντα του Παπαγιάννη (15π.) στα τελευταία λεπτά, τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, το άστοχο σουτ του Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος στα 2΄΄ με την μπάλα να βρίσκει σίδερο και η αδυναμία του Μιλουτίνοβ να στείλει το ματς σε παράταση με tip-in όταν ο Σέρβος πήδησε σε λάθος χρόνο, είχαν ως αποτέλεσμα την 3η ήττα του Ολυμπιακού σε έξι αγωνιστικές και την 5η νίκη της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη.

Ο Άλεκ Πίτερς με 19 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν από τους πρωταγωνιστές της επιστροφής του Ολυμπιακού που στην 3η περίοδο σημείωσε επιμέρους σκορ 12-24. Το έναυσμα είχε δώσει σ’ εκείνο το διάστημα ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων», Κώστας Παπανικολάου (7π., 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ). Ο Κέιναν είχε 15 πόντους με 3/6 τρίποντα, 13 ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος και 12 πόντους, 5 ριμπάουντ ο Μιλουτίνοβ που έσφιξε τα δόντια και έπαιξε με χάπι λόγω της τενοντίτιδας. Χωρίς Λουκ Σίκμα και Σακίελ ΜακΚίσικ αγωνίστηκαν για μία ακόμη φορά οι «ερυθρόλευκοι».

Από τη Φενερμπαχτσέ, εκτός από τον καθοριστικό στη νίκη της Γιώργο Παπαγιάννη, 14 πόντους σημείωσε ο Νταισόν Πιερ και 10 ο Τζόναθαν Μότλεϊ.

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 46-33, 58-57, 79-77.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Δημήτρης Ιτούδης): Μότλεϊ 10, Ουίλμπεκιν 7 (1), Παπαγιάννης 15 (3), Χέιζ-Ντέιβις 9, Πιερ 14 (3), Γκούντουριτς 4, Ντόρσεϊ 8, Καλάθης 6, Μαντάρ 6, Σεστίνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Ουίλιαμς-Γκος 13 (2), Κέινααν 15 (3), Λαρεντζάκης, Φαλ 7, Παπανικολάου 7 (1), Μπραζντέικις 4, Πίτερς 19 (1), Μιλουτίνοβ 12.