Τρίτη νίκη για Ρουντούπις, 97-70 την Γκαστέρα

Την τρίτη της νίκη στο Γιούροκαπ πέτυχε η Ρουντούπις επικρατώντας επί της ολλανδικής Γκαστέρα στην έδρα της με σκορ 97-70,  για την 5η αγωνιστική του ομίλου στον οποίο συμμετέχει και ο Άρης.

Οι Λιθουανοί ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ προηγήθηκαν με 45-36 και στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασαν την απόδοσή τους αλλά και την διαφορά η οποία ξεπέρασε τους 20 πόντους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Γκαστέρα προσπάθησε να επιστρέψει στο σκορ όμως κάτι τέτοιο δεν συνέβη και έτσι γνώρισε την βαριά ήττα.

Πλέον μετά από αυτή τη νίκη η ομάδα του Βιρτζίνιους Σέσκους διεκδικεί με αξιώσεις την δεύτερη προνομιούχο θέση στον όμιλο του Άρη, πράγμα που για το καταφέρει θα χρειαστεί να επικρατήσει την τελευταία αγωνιστική στο Παλέ.

Πρώτος σκόρερ από τους νικητές ήταν ο Νταΐνιους Σαλένγκα με 15 πόντους. Αξίζει να σημειωθεί ότι διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο ομογενής Απόστολος Καλπάκας από την Σουηδία!

Τα δεκάλεπτα:19-14, 45-36 (ημίχρονο), 69-53, 97-70.

Ρουντούπις (Σκέκιτς): Βισκόντας 8, Γιουσκεβίτσιους 10, Ζελιόνις 14, Όρελικ 5(1), Καντζιούλις 10(2), Μπουτερλεβίτσιους 8, Σαλένγκα 15(1), Σίνιτσα 9(1), Ουρμπούτις 13, Ιβανάουσκας 5.
Γκαστέρα (Σαλέμ): Γουέσμπι 12, Ντε Ραντάμι 8, Ντε Ρος 2, Ντορισό 2, Θίουκενς 8(2), Βαν Σάικ, Μακ Λίρι 2, Γουάιτ 13(1), Ντιφάρες 7(1), Κοένις 1, Βορν 2, Μπελ 13(3).

Ξεκίνα τώρα με Bonus 125 € από την expekt.com!