Τρίτη σερί νίκη και βαθμολογική ανάσα για τη Σεντ Ετιέν!

Βαθμολογική ανάσα πήρε η Σεντ Ετιέν η οποία επικράτησε 2-1 της Κλερμόν, μετρώντας 3η σερί νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Ουντοντζί στο 39’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Καμαρά στο 71’ να φέρνει το ματς στα ίσα. Ο Κολοτζιετζάκ στο 82’ έλυσε τον γρίφο, διπλασίασε τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους και χάρισε τη νίκη στην Σεντ Ετιέν.

Το Στρασβούργο παρέμεινε στην 4η θέση και… βλέπει Ευρώπη, επικρατώντας 1-0 της Ανζέ. Ο Γκαμεϊρό στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να αντιδράσουν στην συνέχεια, με την Ανζέ να παραμένει στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Άλλη μια ομάδα που βρίσκεται μια ανάσα από την 5η θέση (8η με 36 βαθμούς) είναι η Λανς η οποία νίκησε με σκορ 3-2 την ουραγό Μπορντό.

Ο Καλιμουεντό στο 10’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, για να έρθει ο Κακουτά στο 22’ να διπλασιάσει τα τέρματα ύστερα από εκτέλεση πέναλτι. Ο Φοφανά στο 26’ έκανε το 3-0, με τον Ελίς στο 33ο λεπτό να μειώνει σε 3-1. Στο 53’ ο Χουάνγκ Ουί Τζο έγραψε το 3-2, σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος, με την Μπορντό με αυτή την ήττα να παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η Μπρεστ διέλυσε με σκορ 5-1 την Τρουά, παίρνοντας βαθμολογική ανάσα. Ο Σατριάνο στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ξαναχτυπώντας 10 λεπτά αργότερα για να κάνει το 2-0. Ο Ραμί σκόραρε στο 45’ το μοναδικό τέρμα για την Τρουά, με τον Ονορά στο 49ο λεπτό να γράφει το 3-1. Στο 67’ ο ίδιος παίκτης ξαναχτύπησε για το 4-1, με τον Μουνιέ στο 82’ να διαμορφώνει το τελικό 5-1!

Στα άλλα δυο ματς, η Ναντ επικράτησε 1-0 της Ρεμς, η οποία έπαιζε με 10 από το 14’ και μετά, αφού ο Αμπντελχαμίντ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Σιμόν στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μονακό και Λοριάν «κόλλησαν» στο 0-0, με τους γηπεδούχους να χάνουν μια σημαντική ευκαιρία να ανέβουν βαθμολογικά και έτσι παρέμειναν στην 6η θέση με 37 βαθμούς, ισοβαθμώντας με Ρεν και Λιόν.