Τραγικός Άρης σε άμυνα και επίθεση, συντριβή στην Πάτρα από τον Προμηθέα (84-51)

Μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του έκανε ο Άρης στην Πάτρα.

Χωρίς ταυτότητα σε άμυνα και επίθεση γνώρισε την ήττα. Και αν για το πρώτο ημίχρονο το 30-27 και η εχθρική διαιτησία ήταν επίκαιρα, το τραγικό 3ο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό. Η συντριβή που γνώρισε με 84-51 θα πρέπει να ξυπνήσει άμεσα τον Καστρίτη και τους παίκτες του.

Για τους νικητές ο Χάμιλτον αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ στο ντεμπούτο του με 15 πόντους και 3/3 τρίποντα, ο Ετσενίκε σταμάτησε στους 14 πόντους, ο Ρείνολντς κατέγραψε 13 πόντους, ενώ ο Πάπας σημείωσε 12 πόντους με 3/3 τρίποντα.

Για τον Άρη στο ύψος των περιστάσεων στάθηκε ο Σανόγκο με 8 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τον Μπλούμπεργκς να προσθέτει ισάριθμους πόντους με 7 ριμπάουντ.

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 8-4 στο πρώτο πεντάλεπτο κόντρα στον Άρη. Με Μπλούμπεργκς να μειώνει σε 9-7 ο Άρης αναπτέρωσε τις ελπίδες του να προηγηθεί, αλλά ήταν άστοχος και με λάθη. Παρά την κακή εικόνα ο Άρης έκλεισε την 1η περίοδο ισόπαλος με 13-13.

Κοντρόλ μπάσκετ και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον να παλεύει και το σκορ να είναι 16-15 στο 13ο λεπτό. Ο Καστρίτης διαμαρτυρήθηκε για τα πολλά φάουλ και το σκορ έγινε 22-19 στο 16ο λεπτό. Ο Άρης αντέδρασε και με σερί 0-8 προηγήθηκε με 23-27 στο 18ο λεπτό. Ο Προμηθέας απάντησε με ένα σερί και το ημίχρονο έληξε 30-27.

Ο Προμηθέας ξέφυγε με 36-27 στο 22ο λεπτό και πήρε προβάδισμα. Η διαφορά πήγε στους 16 πόντους και ο Άρης βρέθηκε να κυνηγάει για τη νίκη.  Μπορεί να μείωσε σε 43-32, αλλά η εικόνα του Άρη είναι κακή στο 25ο λεπτό. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τον Άρη, που έληξε με 64-39 και φυσικά τα πάντα είχαν τελειώσει. Τραγικός ο Άρης με πολλά λάθη και αστοχία.

Στην τελευταία περίοδο ο Άρης απλά προσπάθησε για το καλύτερο, αλλά δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι. Το σκορ έγινε 73-41 στο 33ο λεπτό και το αποτέλεσμα θα πρέπει να ταρακουνήσει άπαντες στο Παλέ…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Κατραχούρας, Χριστινάκης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-13, 30-27, 64-39, 84-51.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 13 (3/4 τρίποντα), Κόνιαρης 2, Χρυσικόπουλος 3, Χέιλ 8 (2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κάουαν 5, Πλώτας, Μπαζίνας 6 (2/2 τρίποντα), Χάμιλτον 15 (3/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Πάπας 12 (3/3 τρίποντα), Κόφι, Ετσενίκε 14 (3 ριμπάουντ), Καραγιαννίδης 6 (3 ριμπάουντ).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 6 (2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Μπλούμπεργκς 8 (2/6 τρίποντα), Μποχωρίδης 4 (3 ασίστ), Ριντ, Σλαφτσάκης 4, Σταρκ 5 (1/4 τρίποντα), Κατσίβελης 5 (1), Σανόγκο 8 (6 ριμπάουντ), Περσίδης 4, Χάρελ 4 (5 ριμπάουντ), Μπάνκστον 3 (5 ριμπάουντ), Καλογήρος.