Τραγικός Άρης στο Λαύριο, ήττα (92-71) με απάθεια και κατεβασμένα χέρια!

Ο Άρης εμφανίστηκε στο Λαύριο για 10-12 λεπτά. Στη συνέχεια εμφανίστηκε η ομάδα που είχε διασυρθεί στο Αγρίνιο από το Μεσολόγγι, παρουσιάζοντας ένα τραγικό αγωνιστικό πρόσωπο και απολύτως φυσιολογικά ηττήθηκε με σκορ 92-71.

Οι κίτρινοι είχαν εικόνα όχι ομάδας αλλά… θίασου στη δεύτερη περίοδο. Το 22-18 του πρώτου δεκαλέπτου και το 24-22 στο 12’ έγινε 53-32 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Σάββα Καμπερίδη “έσβησαν” από ενέργεια, δεν έπαιξαν άμυνα, δέχθηκαν ελεύθερα σουτ γιατί οι περισσότεροι… περπατούσαν και το Λαύριο επί της ουσίας καθάρισε την υπόθεση νίκη στο διάστημα 15-20, όταν το +10 (36-26) έγινε +21 (53-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Λαύριο αντιμετώπισε τον Κουζέλογλου, ουδείς άλλος… υπήρχε από το ρόστερ του Άρη, αλλά ένας παίκτης δεν έχει κερδίσει ποτέ κάτι μόνος του, πόσο μάλλον να κάνει και ανατροπή.

Το Λαύριο έβρισκε ελεύθερα τρίποντα, είχε σε καλή μέρα τους περιφερειακούς του και με 14/22 “εκτέλεσε” την απαθέστατη άμυνα του Άρη.

Μόλις οι κίτρινοι έκαναν πως… πλησιάζουν, μειώνοντας στο 73-59 (33’), ήρθαν απανωτά τρίποντα από Μαστρογιαννόπουλο και Κάρτερ, η διαφορά πήγε ξανά στους 20 πόντους (79-59) και εκεί τελείωσαν οριστικά όλα για την ομάδα του Καμπερίδη, που και πάλι είχε “μαύρες τρύπες” τους παίκτες για τους οποίους έχει δαπανηθεί το μισό μπάτζετ. Αυτή είναι η πραγματικότητα και μπορεί να την αλλάξει μόνο η διοίκηση και ο Καμπερίδης, ουδείς άλλος…

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 53-32, 68-51, 92-71.