Τραγικός στην επίθεση ο Άρης, ήττα (51-62) και δίκαιος αποκλεισμός

Με 19 χαμένες βολές (17/36) δεν μπορεί καμία ομάδα να διεκδικήσει ούτε νίκη, ούτε πρόκριση. Ο Άρης ηττήθηκε δικαίως από τη Νίζνι Νόβγκοροντ με σκορ 51-62 και αποκλείστηκε από το φετινό Τσάμπιονς Λιγκ, παρουσιάζοντας πολύ κακό αγωνιστικό πρόσωπο.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα του Άρη!

Το ξεκίνημα του Άρη ήταν πολύ κακό. Οι Ρώσοι άλλαξαν πρόσωπο σε σχέση με τον πρώτο αγώνα, ήταν πιο συγκεντρωμένοι και σοβαροί και με πρωταγωνιστή τον Πέρι επέβαλαν τον ρυθμό τους, αφού φυσικά ο Άρης τους έδωσε δικαιώματα. Στο 4’ το σκορ ήταν 4-9 και λίγο μετά το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα η Νίζνι με τρίποντο του Κομόλοφ ξέφυγε με 11 πόντους διαφορά (6-17), αναγκάζοντας τον Αγγέλου να καλέσει τάιμ άουτ.

Η αντίδραση του Άρη ήρθε μέσα από την άμυνα και με εύστοχες βολές από ΜακΓκι και Λάκι Τζόουνς (7/12 στο α’ δεκάλεπτο συνολικά οι κίτρινοι) η διαφορά μειώθηκε στους 7 (11-18), ωστόσο η Νίζνι (με 7/15 εντός πεδιάς) έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 11-20, ελέγχοντας πλήρως την κατάσταση, αφού ο Άρης είχε μόλις 2/11 εντός πεδιάς και 7 λάθη.

Η Νίζνι με την σκληρή άμυνά της, πόνταρε στην αστοχία του Άρη στις βολές και αυτό τις έβγαινε, όσο οι κίτρινοι αστοχούσαν. Επιθετικά είχε βρει ρυθμό και με ελεύθερα σουτ έφτασε στο +16 (11-27) στο 13’, κυριαρχώντας πλήρως του Άρη, που είχε τους περισσότερους παίκτες εκτός κλίματος αγώνα.

Οι κίτρινοι δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση κι όποια προσπάθεια κατέβαλαν στην άμυνα, δεν είχε αποτέλεσμα… Η Νίζνι σταθερά ήταν μπροστά με διαφορά ασφαλείας, ο Άρης σταθερά έχανε βολές και στο 15’ το σκορ ήταν 15-29. Οι κίτρινοι μείωσαν σε 18-29, αλλά έναν τρίποντο του Κομόλοφ και ένα καλάθι του Τορόποφ πήγε τη διαφορά και πάλι στους 16 πόντους (18-34) στο φινάλε του ημιχρόνου, διάστημα στο οποίο ο Άρη είχε μόλις 4/23 σουτ, 10/18 βολές και 12 λάθη, ενώ έδωσε 9 δεύτερες επιθέσεις στη Νίζνι.

Ο Άρης έφτασε να χάνει και με 19 πόντους στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου όταν το σκορ έγινε 18-37 (21’), αλλά η αντίδρασή του ήρθε. Με τους Νταλό και Τζόουνς να δίνουν ενέργεια και στα δύο μισά του γηπέδου και κυρίως να πετυχαίνουν “μεγάλα” τρίποντα (3/4 ο Τζόουνς) και τον ΜακΓκι να είναι το σημείο αναφορά στη ρακέτα οι κίτρινοι έτρεξαν ένα σερί 19-6 και μείωσαν σε 37-43 (27’).

Η Νίζνι απάντησε με δικό της σερί 4-0 και προηγήθηκε με 47-37, αναγκάζοντας τον Αγγέλου να καλέσει τάιμ άουτ για να κόψει τον ρυθμό των Ρώσων. Αποτέλεσμα; Δύο σερί τρίποντα από Χάρις και Μπελ διαμόρφωσαν το 43-47 (29’) και ο Άρης είχε επιστρέψει για τα καλά, αφού είχε 6/9 τρίποντα και μόλις δύο λάθη στο τρίτο δεκάλεπτο!

Με καλάθι του Μπελ ο Άρης μείωσε στο καλάθι (45-47) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά για τα επόμενα τέσσερα λεπτά περιορίστηκε σε ένα μόνο καλάθι, δίνοντας το δικαίωμα στη Νίζνι με τους Πέρι και (κυρίως) Όντομ να ξεφύγει με 47-55 στο 35’. Οι κίτρινοι έχασαν το μομέντουμ της τρίτης περιόδου, κουράστηκαν και από την προσπάθεια να επιστρέψουν και η Νίζνι το εκμεταλλεύτηκε ξεφεύγοντας με 11 πόντους (48-59 στο 37’  και 50-61 στο 38’).

Όλα κρίθηκαν 1:59 πριν το φινάλε, όταν ο Χάρις έστειλε στο σίδερο άλλες δύο βολές και ο Μποχωρίδης εκτός φάσης χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ στον Κομόλοφ.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 18-34, 43-47, 51-62.

ΑΡΗΣ (17/36β., 8/30δπ., 6/20τρ., 40ρ., 8ασ., 19λ., 8κλ., 5κοψ.): Αγγέλου, Νταλό 10 (7ρ., 2ασ.), Φλιώνης 1, Χάρις 3 (4ρ., 4λ.), Σλαφτσάκης, Μπελ 9 (3/6δπ., 1/3τρ., 4ρ.), Μποχωρίδης 1 (1/2β., 0/4δπ., 0/3τρ., 1ασ., 4λ., 4κλ.), Τζόουνς 15 (6/10β., 0/3δπ., 3/6τρ., 5ρ.), Κάιζερ 2, ΜακΓκι 10 (6/14β., 2/4δπ., 6ρ., 2κλ., 2κοψ.).

ΝΙΖΝΙ: Μπρούσαρντ 2, Γκριγκόριεφ 12 (1), Γκούντουμακ, Όντομ 10 (1), Πέρι 16 (9ρ., 6ασ., 2κλ.), Αστάπκοβιτς, Ντραγκίσεβιτς 7 (8ρ.), Κομόλοφ 7 (2), Τορόποφ 2, Ουζίνσκι, Ζμπανόφ 6.