Τραγωδία στο Αλεξάνδρειο και ήττα με 82-60 από τον Πανιώνιο!

Ο Άρης γνώρισε την συντριβή μέσα στο γήπεδό του από τον Πανιώνιο με σκορ 82-60 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής και δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να πείσει τους φιλάθλους του ότι έχει βελτιωθεί σαν ομάδα. Οι κίτρινοι ήταν τραγικοί σε όλο το παιχνίδι με εξαίρεση ένα διάστημα 5-6 λεπτών στην τρίτη περίοδο και έχασαν δίκαια από έναν ανώτερο Πανιώνιο.

Το πρώτο ημίχρονο του Άρη ήταν ένα από τα χειρότερα των τελευταίων ετών. Οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα να ακολουθήσουν τον ρυθμό που έδωσε ο Πανιώνιος στο παιχνίδι, δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον Νίκο Παππά, ούτε τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς και μοιραία έγιναν έρμαιο των διαθέσεων των φιλοξενούμενων. Στο 5′ το σκορ ήταν 13-7 για τον Πανιώνιο και από εκεί και πέρα η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έχασε την επαφή με τον αντίπαλό της. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 12-24 και σερί 17-0 στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 28 πόντους (12-40)!

Τίποτα δεν λειτούργησε σωστά για τους κίτρινους, που ήταν ένα επίπεδο κάτω από τους παίκτες του Πανιωνίου, οι οποίοι είχαν στο πρώτο μέρος 20/27 σουτ εντός παιδιάς και 10 ριμπάουντ περισσότερα (16-6) από τον Άρη. Η διαφορά έφτασε και στους 31 πόντους (49-18) πριν το ημίχρονο κλείσει στο 21-48.

Ο Άρης βελτιώθηκε στην τρίτη περίοδο. Αντέδρασε. Έβγαλε νεύρο, πίεσε στην άμυνα και με επιθετική αιχμή τον Πάσαλιτς μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά στους 18 πόντους (40-58 στο 28′), είχε την ευκαιρία να την ρίξει κι άλλο, αλλά δεν μπόρεσε και έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε στο -22 (42-64).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αγγέλου έχασαν και πάλι την συγκέντρωσή τους μέσα στο γήπεδο και ο Πανιώνιος με κορυφαίο τον Μίλμπουρν σε αυτό το διάστημα κράτησε την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 21-49, 42-64, 60-82.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 12 (3/5δπ., 2/5τρ.), Χαντ, Πελεκάνος 11 (4/7δπ., 1/2τρ., 4ρ.), Τσιάρας 3, Ασημακόπουλος 5 (6λ.), Καραποστόλου, Χαρίσης 2, Μποχωρίδης 6, Σαρικόπουλος 4, Μούρτος, Βεργίνης 8 (4/4β., 2/4δπ.), Τσακαλέρης 9 (4ρ.).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπόγρης 14 (4/6β., 5/10δπ.), Πέιν 4, Μοτσενίγος, Αθηναίου, Γκιμπς, Μίλμπουρν 10 (2), Αθανασούλας 4, Μπατής 11 (5ρ., 2ασ.), Γιάνκοβιτς 8 (2), Παππάς 18 (1/2β., 7/9δπ., 1/2τρ.), Ντραγκίσεβιτς 4, Μπούκερ 9.

Διαβάστε εδώ την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας την παρουσίασε live λεπτό προς λεπτό το PRESSARIS