ΤΡΑΓΩΔΙΑ…

Με τον χειρότερο τρόπο μπήκε στο 2017 ο Άρης…Γνώρισε ήττα-ντροπή, την πρώτη στο φετινό πρωτάθλημα, από την προτελευταία Καλλιθέα με σκορ 2-0 στο “Ελ Πάσο” για την 8η αγωνιστική της Φούτμπολ Λιγκ! Δύο δοκάρια και πολλές χαμένες ευκαιρίες οι “κιτρινόμαυροι”, σε ένα διάστημα που θα μπορούσαν να είχαν “τελειώσει” το παιχνίδι, κάκιστη όμως η λειτουργία αμυντικά, ενώ δεν πέτυχε καμία από τις αλλαγές του Νίκου Αναστόπουλου στο δεύτερο ημίχρονο.

Νωθρό το ξεκίνημα του Άρη στο ματς, με τους παίκτες του Νίκου Αναστόπουλου, να βρίσκουν τα πατήματά τους και ρυθμό στο ματς, μετά το πρώτο τέταρτο, δημιουργώντας ουκ ολίγες ευκαιρίες για να σκοράρουν. Η Καλλιθέα ήταν αυτή που κατέγραψε την πρώτη τελική στο ματς, με το σουτ του Σταματάκου στο 7΄να περνά εκτός της εστίας του Διούδη. Η πρώτη τελική του Άρη, στο 23΄με τον Ίλιτς να πλασάρει, αλλά να βλέπει τον Σταυριανό να παραχωρεί το κόρνερ. Στο 25΄ο Μιλούνοβιτς προσπάθησε με το πλασέ του να περνάει αουτ, ενώ στο 29΄ο Ανδρέας Τάτος θα νικηθεί εκ νέου από τον Σταυριανό.

Η καλύτερη ευκαιρία των “κιτρινόμαυρων” στο 30΄με το αδύναμο πλασέ του Μιλούνοβιτς, να αποκρούεται ενστικτωδώς, αρχικά από τον τερματοφύλακα της Καλλιθέας κι έπειτα από το δεξί κάθετο δοκάρι του. Οι γηπεδούχοι, προσπάθησαν με αντεπιθέσεις, δίχως αποτέλεσμα να απειλήσουν, με τους “κιτρινόμαυρους” να έχουν την τελευταία τους μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο στο 40΄, με τον Καράμπελα να σημαδεύει τον Σταυριανό από πλεονεκτική θέση, σχεδόν από το ύψος του πέναλτι.

Έχασε τα… άχαστα και το πλήρωσε!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τεράστια διπλή ευκαιρία για τον Άρη! Δοκάρι σε σουτ του Μπαργκάν στο 47΄αρχικά και στο “ριμπάουντ” ο Ίλιτς προ κενής εστίας έστειλε τη μπάλα αουτ! Σέντρα του Τζανακάκη στο 54΄, στη μικρή περιοχή ο Τζεμπούρ, γύρισε, πλάσαρε αδύναμα η μπάλα στην αγκαλιά του Σταυριανού.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Τσίπρας εκμεταλλεύτηκε την κάκιστη αμυντική λειτουργία του Άρη στο 67΄και άνοιξε το σκορ (1-0). Η επιλογή του Αναστόπουλου να βγάλει τον Ιντζίδη δεν λειτούργησε, καθώς οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην “κιτρινόμαυρη” άμυνα και έφτασαν στο 2-0 και πάλι με τον Τσίπρα στο 78΄! Το 2-0 έμεινε μέχρι τέλους, με τον Άρη να αδυνατεί να επανέλθει στο ματς, πετώντας βαθμούς σε ένα κρίσιμο χρονικό σημείο.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Ν. Κουρμπανάς): Σταυριανός, Λεβέντης, Σταμόπουλος (36΄Τοπάλι), Συριόπουλος, Πάτας, Κατσικογιάννης, Τσίπρας, Μπέλης, Κρεββατάς (75΄Μάκο), Σταματάκος, Σμυρλής (84΄Ηλιάδης)

ΑΡΗΣ (Ν. Αναστόπουλος): Διούδης, Τζανακάκης, Καράμπελας, Ιντζίδης (74΄Ντούνης), Μπράβο, Παυλίδης, Μπαργκάν, Ανάκογλου, Ίλιτς (61΄Καπνίδης), Τάτος, Μιλούνοβιτς (46΄Τζεμπούρ)

Διαιτητής: Γιώργος Φουκάκης (Ηρακλείου)

Βοηθοί: Γιώργος Κουντουρέλλης (Αθηνών) – Κώστας Φαρμάκης (Δυτικής Αττικής)