“Τρελό” παιχνίδι από τον Ντόντσιτς, σταμάτησε στους 73 πόντους

Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν εντυπωσιακός για ακόμη μία φορά και με 73 (!) πόντους, οδήγησε τους Ντάλας Μάβερικς σε εκτός έδρας νίκη επί των Ατλάντα Χοκς με 148-143. Ο Σλοβένος άσος, έγινε έτσι ο τέταρτος παίκτης με την μεγαλύτερη… παραγωγικότητα σ΄ένα ματς, στην Ιστορία του ΝΒΑ.

Εκτός από τους 73 πόντους, ο Ντόντσιτς μάζεψε 10 ριμπάουντ και μοίρασε επτά ασίστ, σε μία βραδυά που ενδεχομένως αποκτήσει καθοριστικό ρόλο στην ανάδειξη του εφετινού MVP, για τον Ευρωπαίο άσο, ο οποίος επελέγη για το 5ο All-Star Game στην καριέρα του στο κορυφαίο πρωτάθλημα του πλανήτη.

Μόνο ο θρύλος Γουίλτ Τσάμπερλεϊν (με ρεκόρ 100 πόντων το 1962), ο Κόμπι Μπράϊαντ (81 πόντους το 2006) και ο Ντέϊβιντ Τόμπσον (73 πόντοι το 1978), τα κατάφεραν το ίδιο ή καλύτερα από τον Ντόντσιτς στην Ιστορία του ΝΒΑ.

Κατά την διάρκεια ενός επιθετικού… φεστιβάλ, ο Ντόντσιτς ευστόχησε σε 25 από τις 33 προσπάθειες που επιχείρησε, συμπεριλαμβανομένων 8 στις 13 από απόσταση, ενώ πέτυχε 15 στις 16 ελεύθερες βολές, σε 44 λεπτά συμμετοχής.

«Δυσκολευθήκαμε τον τελευταίο καιρό (σ.σ. τρεις σερί ήττες). Ο στόχος ήταν απλώς η νίκη. Πίεσα, ό,τι κι αν μου πρόσφερε η αντίπαλη άμυνα. Στο δεύτερο ημίχρονο αμύνονταν με δύο παίκτες εναντίον μου, οπότε προσπάθησα να κάνω τους συμπαίκτες μου να παίξουν», σχοπλίασε ο Σλοβένος άσος μετά το ματς.

Στα 24 του, ο Ντόντσιτς έχει καθιερωθεί ως ένας από τους καλύτερους παίκτες του ΝΒΑ, όπου έφτασε το 2018 (Νο3 στο ντραφτ), αφού κυριάρχησε στα γήπεδα της Ευρώπης με την φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ ήταν ανήλικος.

Ο προπονητής των Μάβερικς, Τζέϊσον Κιντ, χαιρέτισε μια «έξτρα ξεχωριστή» βραδυά από έναν παίκτη που είναι ήδη «ιδιαίτερος» σε τακτική βάση:

«Αυτό που κάνει στο γήπεδο, κανείς άλλος δεν μπορεί να το κάνει. Εχει την ικανότητά να κάνει σουτ, να τα δημιουργεί, να βρίσκει αμαρκάριστους συμπαίκτες. Τα έκανε όλα αυτά σε πολύ υψηλό επίπεδο απόψε. Το πλάνο στο παιχνίδι, είναι αυτός».

Παράλληλα στο Μιλγουόκι, οι Μπακς ηττήθηκαν από το Κλίβελαντ με 112-100, ενώ επιβεβαίωσαν την πρόσληψη του έμπειρου προπονητή Ντοκ Ρίβερς, στην θέση του Άντριαν Γκρίφιν.

Κορυφαίος για ακόμη μία φορά για τα ελάφια, ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος σε σχεδόν 36 λεπτά συμμετοχής, τελείωσε τον αγώνα με double-double, καθώς σημείωσε 22 πόντους, πήρε 10 ριμπάουντ κι έδωσε εννέα ασίστ.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς, είναι η εντός έδρας αναμέτρηση με τους Πέλικανς, τα ξημερώματα της Κυριακής (στις 3 ώρα Ελλάδας).