Τριάρα του Άγιαξ στο Ντε Κάιπ επί της Φέγενορντ

Σαρωτικός ήταν ο Άγιαξ στο “κλασικό” ντέρμπι του ολλανδικού πρωταθλήματος, καθώς η ομάδα του Άμστερνταμ επικράτησε με το εμφατικό 3-0 της Φέγενορντ στο “Ντε Κάιπ” του Ρότερνταμ.

Οι Πρωταθλητές Ολλανδίας άνοιξαν το σκορ στο 21ο λεπτό με αυτογκόλ του Σένεσι, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Ο Άλβαρες έκανε χέρι στην περιοχή και αποβλήθηκε, ο Φερ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι για τη Φέγενορντ, ωστόσο ο έμπειρος Στεκέλενμπουργκ με σπουδαία επέμβαση διατήρησε απαραβίαστη την εστία του.

Στο δεύτερο μέρος αποβλήθηκε ο Μαλάσια της Φέγενορντ με δεύτερη κίτρινη κάρτα (60′), ο Χαπς – πάλι με αυτογκόλ – έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Φέγενορντ και ο Μοχάμεντ Κουντούς στο 79ο λεπτό ολοκλήρωσε τον θρίαμβο του Άγιαξ στο Ρότερνταμ.