«Τριπλός» Αντετοκούνμπο τη βραδιά που οι Μλγουόκι Μπακς έγραψαν ιστορία (video)

O Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε το πρώτο του triple-double της σεζόν -και 30o της καριέρας του στο ΝΒΑ-, o Τζρου Χόλιντέϊ σημείωσε 29 πόντους και οι Μιλγουόκι Μπακς έφτασαν σε ρεκόρ 8-0 για πρώτη φορά στην ιστορία τους, νικώντας με 115-102 τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς στη Μινεάπολη.Το Μιλγουόκι εξακολουθεί η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος (6-0 εντός και 2-0 εκτός).

Ο Έλληνας σούπερ σταρ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 26 πόντους (5/13 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 10/20 βολές), 14 ριμπάουντ και 11 ασίστ, έκανε 4 λάθη και 3 φάουλ σε 33:35 λεπτά συμμετοχής.
Ο Μπόμπι Πόρτις πρόσθεσε 18 πόντους, ο Μαρζόν Μποσάμπ σημείωσε ρεκόρ καριέρας με 14 και ο Γκρέισον Άλεν πέτυχε 10 για το Μιλγουόκι, το οποίο δεν έμεινε ποτέ πίσω μετά το πρώτο δίλεπτο και προηγήθηκε με 22 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Άντονι Έντουαρντς ήταν κορυφαίος σκόρερ της Μινεσότα με 24 πόντους, ενώ ο Καρλ-Άντονι Τάουνς είχε 22 πόντους, 11 ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Οι πρωταθλητές του 2021 είχαν πλεονέκτημα 11 πόντων μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο και διεύρυναν το προβάδισμα σε 108-91 όταν ο Αντετοκούνμπο σκόραρε με 8:07 να απομένουν.
Ο Χόλιντεϊ σημείωσε 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε όλων των σκόρερ.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς είναι τα ξημερώματα της Κυριακής (6/11) με αντίπαλο τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ του Αλεξέι Ποκουσέβσκι στο Fiserv Forum, ενώ θα ακολουθήσουν τρεις εκτός έδρας αγώνες με Ατλάντα Χοκς, Οκλαχόμα Θάντερ, Σαν Αντόνιο Σπερς.

Οι Γιούτα Τζαζ πανηγύρισαν με 130-116 στο Λος Άντζελες απέναντι στους Λέικερς, οι οποίοι γνώρισαν την έκτη φετινή τους ήττα σε οκτώ ματς.
Ο Λάουρι Μάρκανεν ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών πετυχαίνοντας double-double με 27 πόντους, 12 ριμπάουντ.

Οι 46 πόντοι του ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν δεν αποδείχθηκαν αρκετοί στους Μπουλς που γνώρισαν την ήττα με 123-119 από τους Σέλτικς. Ο Τζέισον Τέιτουμ ήταν κορυφαίος των Κελτών, με 36 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Χωρίς τον τιμωρημένο Καϊρί Ίρβινγκ και τον τραυματία Μπεν Σίμονς, οι Νετς εντυπωσίασαν συντρίβοντας με 128-86 τους Ουίζαρντς στην Ουάσινγκτον. Κορυφαίος για την ομάδα του Μπρούκλιν ο Κέβιν Ντουράντ με 28 πόντους, 9 ριμπάουντ, 11 ασίστ.