Τρομακτικός Άγιαξ διέσυρε με 13-0 τη Φένλο!

Κανέναν οίκτο δεν έδειξε κόντρα στην Φένλο ο Άγιαξ, συντρίβοντάς τη με σκορ 13-0.

Αδιανόητο διπλό πανηγύρισε στο Ντε Κελ ο Άγιαξ. Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ ξέσπασε την οργή της μετά την ήττα από τη Λίβερπουλ στη Φένλο, διαλύοντάς την με το εντυπωσιακό 13-0.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στο «πάρτι» του Αίαντα κόντρα στην ομάδα του Γιώργου Γιακουμάκη ήταν ο Τραορέ, με πέντε τέρματα και τρεις ασίστ, ενώ οι Εκέλενκαμπ και Χουντελάρ πρόσθεσαν από δύο και οι Μπλάιντ, Τάντιτς, Άντονι και Μαρτίνες από ένα.

Ο Άγιαξ έδειξε τις… ορέξεις του από το πρώτο 45λεπτο, που ολοκληρώθηκε με το υπέρ του 4-0 (13’ Εκέλενκαμπ, 17’, 32’ Τραορέ, 44’ Τάντιτς).

Η κόκκινη κάρτα του Καμ για δολοφονικό τάκλιν στο 52’, έδωσε το έναυσμα στους φιλοξενούμενους, που μέσα στα επόμενα οκτώ λεπτά εκτόξευσαν το δείκτη του σκορ σε 8-0 (54’ Τραορέ, 55’ Άντονι, 57’ Εκέλενκαμπ, 59’ Μπλάιντ), ενώ ο Τραορέ έκανε το 9-0 στο 65’.

Σε ένα ακόμα δαιμονιώδες πεντάλεπτο, που ο Άγιαξ σκόραρε ανά δύο λεπτά, το σκορ εκτοξεύτηκε σε 12-0, με τον Χούντελαρ να σκοράρει στο 74’ και στο 76’ και τον Μαρτίνες στο 78’. Το κερασάκι στην τούρτα του ιστορικού θριάμβου έβαλε ο Τραορέ στο 87’.