Τρομερά κορίτσια! Ευρωπαϊκή νίκη του Άρη στο τάι μπρέικ στην Αυστρία!

Την νίκη με 3-2 πήρε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Άρη επί της Linz Steg για το CEV Cup.

Η ενημέρωση του Α.Σ. Άρη:

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Άρη κέρδισε με 3-2 την Linz Steg εκτός έδρας, στην πρώτη αναμεταξύ τους αναμέτρηση για το Challenge Cup-Women, με τη ρεβάνς να διεξαχθεί αύριο (Πέμπτη, 15/12) στο ίδιο γήπεδο (Tips Arena Linz), με γηπεδούχο την ομάδα μας.

Το πρώτο σετ ήταν αμφίρροπο μέχρι περίπου τα μισά, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ (9-8, 10-11). Στη συνέχεια οι «κιτρινόμαυρες» έδειξαν αποφασισμένες για την κατάκτηση του πρώτου σετ και πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (10-14), το οποίο μάλιστα διεύρυναν, με την πιο υψηλή διαφορά να είναι στο +7 (17-24) και κατ’ επέκταση κέρδισαν το σετ με 18-25.

Στο δεύτερο σετ, ο Άρη έδειξε να χάνει τη συγκέντρωσή του και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα έξι πόντων (16-10) και κατέκτησαν εύκολα το σετ με 25-14.

Παρεμφερής με το πρώτο σετ ήταν η εικόνα και του τρίτου, με τον Άρη στα μισά του σετ να παίρνει προβάδισμα οκτώ πόντων (12-20) και χωρίς να αφήσει περιθώρια στον αντίπαλο το κατέκτησε με 18-25.

Στο τέταρτο σετ, η τοπική ΑΣΚΟ Στιλβόλεϊ από νωρίς πήρε προβάδισμα τριών πόντων (7-4), με τον Άρη να πλησιάζει στο πόντο και να το κάνει 9-8, ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αύξησαν ξανά τη διαφορά (14-10) και οδήγησαν τον αγώνα στο τάι-μπρέικ, επικρατώντας στο τέταρτο σετ με 25-18.

Στο τάι-μπρέικ και οι δυο ομάδες έπαιξαν εξαιρετικά με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ. Ο Άρης προηγήθηκε με 0-2, ωστόσο στη συνέχεια η ΑΣΚΟ Στιλβόλεϊ έκανε το 6-3. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν τα ηνία του σετ μέχρι και το 10-7, ωστόσο στη συνέχεια οι «κιτρινόμαυρες» με πάθος ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και πήραν το σετ με 12-15 και κατ’ επέκταση τη νίκη.

Τα σετ: 2-3 (18-25, 25-14, 18-25, 25-18, 12-15).

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρελής): Becheva, Τάνη, Thais de oliveira silva, Απλαδά, Kiprono sharon Chepchumba, Αποστολίδου, Νταφοπούλου, Καμπούρη, Κεραμιτσοπούλου, Θεοδοσίου, Λαμπριανίδου, Δρακουλίδου, Πιτσιγκώνη, Montano Caicedo, Fairs, Strumilo, Robinson, Σαλαγκούδη, Αυγερινού