Τσέλσι: Φιλική νίκη με 2-1 των μπλε κόντρα στην Κλουμπ Αμέρικα με γκολάρα του Μάουντ

Η Τσέλσι επικράτησε 2-1 της Κλουμπ Αμέρικα σε φιλικό που διεξήχθη στις ΗΠΑ με τον Μάουντ να διαμορφώνει το τελικό σκορ με γκολάρα στο 83′.

Η Τσέλσι ήταν η νικήτρια της φιλικής αναμέτρησης με την Κλουμπ Αμέρικα αφού οι μπλε επικράτησαν 2-1 χάρη σε τέρμα του Μάουντ στο 83′.

Η ομάδα του Τούχελ είχε καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο Οτσόα κράτησε το 0-0. Στο δεύτερο μέρος είχαμε όλες τις συγκινήσεις της αναμέτρησης.

Στο 55′ ο Βέρνερ ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ, όμως η Κλουμπ Αμέρικα κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο αργότερα. Για την ακρίβεια οι παίκτες της δεν έκαναν τίποτα αφού ανέλαβε δράση ο Ρις Τζέιμς.

Λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο γήπεδο ο Άγγλος μπακ δίχως να κοιτάξει προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα στον Μπετινέλι, εκείνος δεν ήταν εκεί που περίμενε, με αποτέλεσμα να σημειώσει ένα σπάνιο αυτογκόλ.

Τελικά η Τσέλσι ήταν εκείνη που έφτασε στη νίκη αφού ο Μάουντ με υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 83′.