Υπέρ του η παράδοση και με Ρέθυμνο, δυσκολεύεται πάντα στην Κρήτη

Ο Άρης μετράει επτά νίκες σε 11 παιχνίδια πρωταθλήματος με το Ρέθυμνο, ωστόσο οι Κρητικοί έχουν την υπέρ τους παράδοση στους αγώνες που γίνονται στο “Μελίνα Μερκούρη” με τρεις νίκες έναντι δύο των κίτρινων.

Όπως ενημέρωσε ο ΕΣΑΚΕ “τη νίκη για διαφορετικούς λόγους επιζητούν Ρέθυμνο Cretan Kings και Άρης σε ένα από τα πιο ενδιαφέροντα παιχνίδια της 25ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ το Σάββατο (2/4, 17:00). Οι Κρητικοί για να βρεθούν πιο κοντά στα πλέι οφ, οι Θεσσαλονικείς για να «κλειδώσουν» την 3η θέση. Προβάδισμα έχουν οι «κίτρινοι» που σε σύνολο 11 αγώνων έχουν επτά νίκες αλλά στα παιχνίδια του Ρεθύμνου η τοπική ομάδα έχει τρεις σε πέντε αναμετρήσεις.

Ο Άρης νίκησε στο πρώτο από αυτά την περίοδο 2007-2008 με 70-59 (Ουάσινγκτον 18) αλλά το Ρέθυμνο Cretan Kings νίκησε στα επόμενα τρία. Με 88-83 την περίοδο 2011-2012 (Πέτγουεϊ 18), με 68-50 την περίοδο 2012-2013 (Ντούβνιακ 19) και με 84-77 την περίοδο 2013-2014 (Χαρτ 23).

Στο αντίστοιχο περσινό παιχνίδι ο Άρης «απέδρασε» με τη νίκη με 69-66. Ο Βεζένκοφ είχε 17 πόντους και ο Νέιμικ 12 για τους νικητές ενώ για τους γηπεδούχους 18 είχε ο Καλαμπόκης και 15 με 11 ριμπάουντ ο Φαγιέ. Στα 6΄΄ ο Νέιμικ με 1/2 βολές «έγραψε» το τελικό σκορ αφού στη συνέχεια ο Φαγιέ δε βρήκε τον στόχο σε σουτ τριών πόντων”.