Υπερπροσπάθεια χωρίς ανταμοιβή, ήττα 3-1 από Παμβοχαϊκό

Η τεράστια προσπάθεια που κατέβαλε ο ελλιπέστατος Άρης στο Βραχάτι Κορινθίας έμεινε χωρίς βαθμολογική επιβράβευση, αφού οι «κίτρινοι» ηττήθηκαν από τον Παμβοχαϊκό με 3-1 σετ (25-20, 25-18, 21-25, 25-16) για την 11η αγωνιστική της Α1 ανδρών.

Η μάχη ήταν εξ ορισμού άνιση, αφού ο Άρης παρατάχθηκε με πολλούς αναπληρωματικούς και νεαρούς παίκτες, μετά τις αποδεσμεύσεις των Τερζή και Σαρικεΐσογλου, τους οποίους θα ακολουθήσει όλα δείχνουν και ο Τακουρίδης, ο οποίος δεν ταξίδεψε με την αποστολή.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ο Μπαρούτοφ έπαιξε ακραίος (!), ενώ σε θέση διαγώνιου χρησιμοποιήθηκε αντί για τον Βούλγαρο ο Κυριακίδης. Εξάλλου, καθήκοντα πασαδόρου ανέλαβε ο νεαρός Κυπριανός, μέχρι πρότινος αναπληρωματικός του Τερζή.

Με τις απουσίες, λοιπόν, να είναι πολλές και σημαντικές, οδηγώντας σε… αλχημείες, το σύνολο του Γιώργου Γιάτση δεν κατάφερε να επιβάλει το ρυθμό του και βρέθηκε εξ αρχής να κυνηγά το σκορ. Η διαφορά που απέκτησε ο αντίπαλος ήταν μη αναστρέψιμη έτσι όπως εξελίχθηκε το σετ και το 25-20 ήρθε αναπόφευκτα.

Στη συνέχεια, ο Άρης όχι μόνο δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή, αλλά δε φάνηκε να μπαίνει καν στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν εκ νέου στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να δείξουν σημάδια αντίδρασης. Το τελικό 25-18 ήταν η φυσική κατάληξη και του δεύτερου σετ.

Οι «κίτρινοι», ωστόσο, έδωσαν την απάντησή τους στο τρίτο σετ, παλεύοντας από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο πόντο. Με όπλο τους το πάθος, πήραν κεφάλι μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και έφτασαν στο 21-25, μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Ωστόσο, η αντίδραση δεν είχε συνέχεια για την ομάδα του Γιώργου Γιάτση. Ο Παμβοχαϊκός ανέκτησε και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης, θέλοντας να ολοκληρώσει την προσπάθειά του δίχως περιπέτειες. Η διαφορά στο σκορ που απέκτησε, υποχρέωσε τον Άρη για μία ακόμη φορά σε ρόλο θεατή, με το 25-16 να χαρίζει στους γηπεδούχους τη νίκη.

Τα σετ: 25-20, 25-18, 21-25, 25-16.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 10 (8/17 επ., 2 άσοι, 92% υπ. – 31% άριστες), Ποτότσνικ 16 (12/16 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ. – 40% άριστες), Στιβαχτής 3, Ντουσάρμ 17 (13/27 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κατσανεβάκης 11 (8/14 επ., 2 μπλοκ), Καραγιάννης 10 (8/10 επ.), Δημητρακόπουλος -λ (75% υπ. – 58% άριστες) / Κούλας, Μιχαήλογλου, Λιόντας, Μπάκας 1, Βαρδής.
ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυπριανός 2, Μπαρούτοφ 12 (10/36 επ., 2 μπλοκ), Κοντογιάννης 1 (1/4 επ.), Κιόσης 5 (3/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κυριακίδης 15 (13/23 επ., 1 άσο, 41% υπ. – 19% άριστες), Ριζόπουλος 13 (11/21 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. – 50% άριστες), Μπαμπαλιούτας -λ 74% υπ.- 53% άριστες) / Παλέντζας.