Φίνος… ο Άρης στη Μίκρα, ξεκίνησε με το δεξί απέναντι στη Νίκη Αιγινίου

Ένας Άρης από τα παλιά έδειξε με το καλημέρα τις προθέσεις του απέναντι στη Νίκη Αιγινίου και πήρε το τρίποντο που τόσο επιζητούσε στην πρεμιέρα των πλέι άουτ.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρά το γεγονός ότι προέρχονταν από συνεχόμενα άσχημα αποτελέσματα έδειξαν ότι σε καμία περίπτωση δεν αξίζουν να βρίσκονται στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πλέι άουτ και στη δεύτερη πρεμιέρα του Σπύρου Φίνου στον πάγκο, έδωσαν σε όλους να καταλάβουν ότι έχουν ως στόχο να καθαρίσουν από νωρίς τη… μπουγάδα. Φανταστική για ένα ακόμη παιχνίδι η συμπαράσταση του κόσμου που με τη σειρά του ώθησε τους παίκτες στην νίκη.

Συγκέντρωση, πολύ καλή υποδοχή, πετυχημένες επιθέσεις από όλες τις θέσεις ήταν τα συστατικά που έδωσαν το πρώτο σετ στον Άρη, που από την έναρξή του πήρε το προβάδισμα στο σκορ. Έφτασε πρώτος στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-5), αύξησε τη διαφορά στους πέντε πόντους (13 -8) και στη συνέχεια του σετ διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε εύκολα στο 25-21.

Στη Νίκη Αιγινίου κατέληξε το δεύτερο σετ, καθώς ένα νεκρό σημείο του Άρη μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν με τρεις  πόντους (11-8), να αυξήσουν τη διαφορά στους τέσσερις (16-12) και παρά την απέλπιδα προσπάθεια των αθλητών του Φίνου να πάρουν το σετ δεν κατάφεραν να κάνουν την ολική επαναφορά και τελικά η Νίκη πήρε το σετ με 25-22.

Χωρίς να έχει διάθεση να κάνει τα εύκολα δύσκολα ο Άρης δια περιπάτου κατέκτησε το τρίτο σετ της αναμέτρησης. Πάτησε γκάζι από την αρχή του σετ πήρε διαφορά ασφαλείας και έφτασε πολύ εύκολα στο 25-16.

Με φόρα μπήκαν οι «κιτρινόμαυροι» και στο τέταρτο σετ του αγώνα. Παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες ήταν κοντά μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6) ο ΑΡΗΣ έφτασε τη διαφορά στο +5 (13-8),  παρουσιάζοντας ένα σύνολο που τα έδινε όλα σε κάθε φάση του αγώνα. Η Νίκη μετά το 17-10 αντέδρασε μείωσε σε 18-16. Ο Άρης πήρε εκ νέου διαφορά με 21-17, η Νίκη ισοφάρισε σε 22-22.

Εξαιρετικό σέρβις του Ντίνα και πόντος του Παπαδημητρίου, έφεραν το παιχνίδι στο 24-22 με τους «κιτρινόμαυρους» να παίρνουν το σετ με 25-22, να κάνουν το 3-1, να φτάνουν στην πρώτη νίκη στη διαδικασία των πλέι άουτ και πλέον από τη θέση του οδηγού με 25 βαθμούς να έχουν κάνει το μεγάλο βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία.

1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-18, 25-21

2ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21,

3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-14, 25-16

4ο σετ: 8-6, 16-10, 21-17, 25-22

ΑΡΗΣ (Φίνος) Κυριακίδης, Χαριτωνίδης, Γκαράς (λ.), Χατζηπαραδείσης, Ντίνας, Αρμενάκης, Παπαδημητρίου, Γκότρσανιουκ, Γάτσης, Ντάμποβιτς, Ίλιτς, Τσοπάνογλου