Φανταστικός Αρης, διαστημικός Τολιόπουλος, ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από καλάθι του Μπίλαν με εχθρική διαιτησία (92-90)

Σε ένα ματς διαφήμιση και τον Τολιόπουλο να κάνει το ματς της ζωής του ο Αρης έδωσε τον καλύτερό του εαυτό στο «Ανδρέας Παπανδρέου».

Ο Αρης έδωσε και την ψυχή του, με εχθρική διαιτησία! Το τελικό 92-90 αδικεί τον Αρη!

Ο Αρης εκτέλεσε μόλις 9 βολές, έναντι 29 του Περιστερίου!

Δυνατά ξεκίνησε ο Αρης και προηγήθηκε με 2-7 και 4-10 χάρη σε καλάθια του Τολιόπουλου. Το Περιστέρι κατάφερε να αντιδράσει και σταδιακά κάλυπτε τη διαφορά. Ο Αρης προηγήθηκε με 16-21 στο 7ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα σερί 7-0 έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενο 23-21.

Ο Αρης μπήκε άσχημα στο πρώτο πεντάλεπτο της 2η περιόδου και βρέθηκε να χάνει με 28-21 και 34-26. Όμως, η άνοδος του Νότε και ο τρομερός Τολιόπουλος ανάγκασε τον Αρη να αντιδράσει και να προηγηθεί με 36-37, με 0-8 σερί! Η διαιτησία σε όλο το ημίχρονο ήταν κακή, ο Αρησ βρέθηκε και πάλι πίσω στο σκορ, ενώ το Περιστέρι ξέφυγε με 47-42 και 50-44! Ο Κασελάκης πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο και ο Αρης βρέθηκε στο ημίχρονο να χάνει με 9 πόντους (53-44)! Το 36-37 ήταν η τελευταία φορά που πέρασε ο Αρης μπροστά και μετά ακολούθησε 17-7!

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Αρη να μειώνει σε 55-59 με τον Νότε, ενώ ακολούθησε ένταση ανάμεσα σε Σανόγκο και Ραντάνοφ! Δόθηκαν τρεις τεχνικές ποινές και ο Αρης βρέθηκε πολύ νωρίς με πολλά φάουλ στο 25ο λεπτό! Το 61-52 έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους αλλά με τον εκπληκτικό Τολιόπουλο ο Αρης μειώνει σε 61-57! Ο Τολιόπουλος μείωσε με νέο τρίποντο σε 62-60! Ο Αρης ξέφυγε με 64-70 και πάει μπροστά στο σκορ! Με τρελό καλάθι του Πουλιανίτη η 3η περίοδος έληξε με 71-72!

Οι δυο ομάδες πάλευαν για να πάρουν τη νίκη σε ένα ματς διαφήμιση.  Στο 36ο λεπτό ο Αρης έμενε ζωντανός και προηγήθηκε με 83-85 παρά τις 26 βολές του Περιστερίου! Ο Μωραΐτης με 2 τρίποντα έδωσε προβάδισμα στο Περιστέρι με 89-85 στο 38ο λεπτό! Ο Λονγκ μείωσε σε 89-87! Ο Χόρκλερ με τρίποντο έκανε το 90-90! Φόλοου του Μπίλαν μετά από άστοχο λέι-απ του για το 92-90! Ο Χόρκλερ πήρε το τελευταίο τρίποντο, αλλά δεν βρήκε στόχο!

Στο 4-2 ανέβηκε το Περιστέρι (3-1 εντός και 1-1 εκτός έδρας), στο 3-3 έπεσε ο Άρης (2-1 εντός και 1-2 εκτός έδρας) που είδε τον Βασίλη Τολιόπουλο να κάνει μυθική εμφάνιση, αλλά να μένει στο φινάλε με πικρή γεύση για το αποτέλεσμα. Με 22 ασίστ έκλεισαν το ματς οι γηπεδούχοι που εκτέλεσαν 29 βολές, 20 περισσότερες από τον Άρη, ο οποίος είχε τέσσερα περισσότερα καλάθια, 16 τρίποντα, αλλά και 15 λάθη για τις δικές του 15 τελικές πάσες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Σταματόπουλος, Μπακάλης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 53-44, 71-72, 92-90

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 13 (4/6 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μωραΐτης 12 (1/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ραντάνοβ, Ντένμον 23 (1/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 12/12 βολές), Αγραβάνης 14 (5/7 δίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τζούστον 10 (5/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πουλιανίτης 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 5 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 1, Τολιόπουλος 38 (4/6 δίποντα, 9/15 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Νότεϊ 10 (2), Νετζήπογλου 4 (1), Μήτρου-Λονγκ 12 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Σανόγκο 10 (1), Σχίζας, Καββαδάς 10 (5/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Πακ