Φιλική νίκη επί των Μαχητών (84-67) με πρώτο σκόρερ τον Χαρίση (photos)

Ο Άρης κέρδισε τους Μαχητές Πεύκων στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι του σε διάστημα 48 ωρών, δείχνοντας σαφώς καλύτερη εικόνα ως προς την συγκέντρωση μέσα στο γήπεδο, σε σχέση με αυτή του πρώτου ημιχρόνου κόντρα στη Καβάλα.

Σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση της ΚΑΕ “ο Άρης κέρδισε τους Μαχητές Δόξας Πεύκων με 84-67.

Ο Δημήτρης Πρίφτης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του (απουσίαζε ο νεαρός Δημήτρης Φλιώνης) και έβγαλε συμπεράσματα ενόψει του αγώνα της Δευτέρας (12/1) στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό.

Με τρία τρίποντα του Τόμας ο Άρης προηγήθηκε με 29-19 στο πρώτο δεκάλεπτο και κράτησες το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αφγώνα. Το ημίχρονο έκλεισε στο 43-35 με τους Χαρίση και Βεζένκοφ να μετρούν από 8 πόντους.

Νέιμικ, Χαρίσης και Σίμτσακ σκόραραν στο τρίτο δεκάλεπτο το οποίο έληξε με 63-51. Στην τέταρτη περίοδο πρόσφεραν λύσεις και οι Πάσαλιτς, Πουλιανίτης, για να λήξει το ματς στο 84-67.

Τα δεκάλεπτα 29-19, 43-35, 63-51, 84-67.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 8 (2), Δήμας, Ριντ 2, Τόμας 11 (3), Πουλιανίτης 4, Χαρίσης 14, Καραθανάσης 4, Βεζένκοφ 13 (1), Νέιμικ 8, Μούρτος 5, Σίμτσακ 12, Αντεγκμπόγιε 3.

ΜΑΧΗΤΕΣ: Π. Γερομιχαλός 21 (1), Δ. Γερομιχαλός 13 (1), Γράβας 7, Ελευθεριάδης 8, Δ. Απιδόπουλος 3, Γ. Απιδόπουλος 2, Μάρουσιτς 13 (3), Γκαμούρας, Κελεσίδης, Ταρπάγκος, Στόλης, Θεοδωράκος”.