Φιλική… ρεβάνς με Καβάλα στη Καλαμίτσα!

Ο Άρης πήρε μια άτυπη… ρεβάνς στο κλειστό της Καλαμίτσας για την ήττα του από την Καβάλα στο Παλέ στο τελευταίο φιλικό του παιχνίδι. Κέρδισε την Καβάλα με σκορ 86-72 στη πρόβα τζενεράλε πριν τον αγώνα με τον Ολυμπιακό και πλέον στρέφει αποκλειστικά την προσοχή του στο δευτεριάτικο αγώνα.

Σύμφωνα με όσα αναφέρει η ιστοσελίδα της ΚΑΕ “στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για τον αγώνα με τον Ολυμπιακό, ο Άρης κέρδισε την Καβάλα στο κλειστό της Καλαμίτσας, σε φιλική αναμέτρηση, με 72-86. Ο Δημήτρης Πρίφτης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους καλαθοσφαιριστές του και είδε την ομάδα του να κάνει ένα σερί 17-0 στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου.

Ο Άρης ξεκίνησε πιο δυνατά στο φιλικό και στο 3′ έκανε το 2-10 με δύο τρίποντα του Γουότερς και 4 πόντους του Χάγκινς, η ομάδα μας διατήρησε την πρωτοπορία και με πλουραλισμό στην επίθεση έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 19-26

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πλησίασαν και έκλεισαν την ψαλίδα. Χάρη σε 7 πόντους του Σίμτσακ ο Άρης έμεινε μπροστά (28-33). Η Καβάλα προσπέρασε 34-33 στο 16′, αλλά ο Γουάιτ με 7 πόντους επανέφερε την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μπροστά (ημίχρονο 42-46).

Ο Άρης κυριάρχησε απόλυτα στην τρίτη περίοδο, Παίζοντας πολύ δυνατή άμυνα και με τους Γουάιτ (16π.), Χάγκινς (10π.) να σκοράρουν, έκανε ένα σερί 17-0 μέσα σε ένα πεντάλεπτο και έφτασε τη διαφορά στους 21 πόντους (42-63). Οι «κιτρινόμαυροι» άνοιξαν την ψαλίδα ως τους 23 πόντους (47-70 στο 28′) και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε 53-72.

Με 7 πόντους του Κοέν ο Άρης διατήρησε τη διαφορά στα επίπεδα των 20 πόντων (61-81 στο 35′) . Ο Δημήτρης Πρίφτης έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους 14 παίκτες του και η ομάδα μας έκλεισε την αναμέτρηση στο +14 (72-86).

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 42-46, 53-72, 72-86.

ΚΑΒΑΛΑ: Λέιζερ 15 (3), Κρομά 6, Γουίλιαμς 4, Ταπούτος 16 (1), Γιαννακίδης, Σταμπουλής 4, Κοστόφ 11, Καλαϊτζίδης 3 (1), Λίβας 2, Δεμερτζής 11 (2).

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 3 (1), Δήμας, Πελεκάνος 7 (1), ΤσούπκοβιτςΦλιώνης, Γουάιτ 16 (2), Γουότερς 8 (2)Δίπλαρος 2, Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 12, Κοέν 9 (1)Μούρτος 5, Σίμτσακ 9, Μακ Νιλ 10″.