Χάντμπολ Ανδρών : Πρώτη νίκη στην Πτολεμαΐδα

Δίκαια και καθαρή νίκη, με μεγάλη βαθμολογική αλλά και ψυχολογική σημασία μετά τα πρώτα άτυχα αποτελέσματα, πέτυχε στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο “Γ. Χαλκίδης” της Πτολεμαίδας η ανδρική ομάδα χάντμπολ του Άρη, επικρατώντας με 28-37 επί του τοπικού Αρίωνα.

Όπως ενημέρωσε το arisac.gr: “Η νεανική ομάδα του Κώστα Κοκτσίδη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, επέβαλε τον ρυθμό της και δημιούργησε μια διαφορά 4-6 γκολ που διατήρησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (13-18). Στο δεύτερο μέρος οι κίτρινοι μπήκαν ακόμη πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι, διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με κορυφαίο τον εξαιρετικό επιθετικά Γ. Τσαγκαράκη (12 γκολ) διεύρυναν το σκορ στο +10 στο 45’, διαφορά που διαχειρίστηκαν με σχετική άνεση στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Πεντάλεπτα : 1-3, 2-5, 3-9, 6-12, 12-16, 13-18(ημ.), 14-21, 16-24, 19-29, 22-30, 24-32, 28-37(τελ.)

ΑΡΙΩΝ (Δ. Πασιαλής) : Μυλόπουλος 6, Χινδιρίδης 4, Χαϊτίδης 2, Παπαδόπουλος 3, Νικολαίδης 1, Αβραμίδης 1, Χαραλαμπίδης, Σμίλλι, Χαλκίδης, Κωστικίδης, Μάρκου 1, Τσανακτσίδης,     Μουλάκης 3, Αγγελίδης, Σωτηρόπουλος 2, Φωλίνας 5.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Κ. Κοκτσίδης) : Μολφέτας, Τσαγκαράκης 12, Βιτάνογλου 4, Παπατέρπου, Ψωμαθιανός, Κοέν, Γιαβρόγλου, Καλιανίδης 3, Μεϊμαρίδης, Τσιρτσουρίδης 3, Αργυρόπουλος, Ντόβας 1, Δινάλης 2, Παπαχρήστου 6, Αδαμίδης 6, Μουρτζίνος, Λαφτσόγλου.

Διαιτητές : Λινάρδος – Πήτας.

Δίλεπτα : 3 – 5