Χαμένη ευκαιρία…

Πρόωρα είπε το «αντίο» στο φάιναλ έιτ του Κυπέλλου Ελλάδας ο Άρης, που έχασε από τον υποδεέστερο Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα της διοργάνωσης στην Σύρο, πληρώνοντας για άλλη μια φορά την «κατάρα» του τάι μπρέικ και χάνοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει μια μεγάλη διάκριση.

Κόντρα στον ουραγό της Α1 ανδρών, οι «κίτρινοι» είχαν πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του και τελικά τα πλήρωσαν. Γνώρισαν την ένατη φετινή ήττα τους σε τάι μπρέικ, σε σύνολο 11 αγώνων που οδηγήθηκαν σε πέντε σετ, με συνέπεια να αποχαιρετήσουν υπερβολικά γρήγορα την πρωτεύουσα των Κυκλάδων…

Η ομάδα του Γιώργου Γιάτση ήταν σταθερά καλύτερη στο πρώτο σετ, το οποίο κέρδισε με 21-25 και παρότι έχασε το δεύτερο στις λεπτομέρειες (25-23) ήταν σαρωτική στο επόμενο, το οποίο πήρε με 19-25 φτάνοντας να προηγηθεί ακόμα και με 8 πόντους. Από εκεί και πέρα, όμως, έπαθε «μπλακ άουτ» στο τέταρτο σετ, το οποίο έχασε με κατεβασμένα χέρια χωρίς να μπορεί να βρει ρυθμό στην επίθεση (25-16), με συνέπεια όλα να κριθούν στο τάι μπρέικ.

Εκεί, τα πράγματα ξεκίνησαν ευοίωνα, ο Άρης προηγήθηκε με 4-7 και 7-9, αλλά η κατάληξη ήταν η συνήθης, με τους «κίτρινους» να γνωρίζουν οδυνηρή ήττα και αποκλεισμό από μία ομάδα που ασφαλώς δεν ήταν καλύτερή τους…

Τα σετ (με πρώτο τον τυπικά γηπεδούχο Παναθηναϊκό): 21-25, 25-23, 19-25, 25-16, 15-13.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Καζάζης): Ζουπάνης 10 (5/12 επ., 5 μπλοκ), Πιπέργιας, Κόλεφ 18 (16/36 επ., 2 μπλοκ, 61% υπ. – 56% άριστες), Γκορμπάτκοφ 24 (23/41 επ., 1 άσο), Κοτσιλιάνος 8 (5/18 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. – 30% άριστες), Στίγγας 16 (8/14 επ., 3 άσοι, 5 μπλοκ), Δαρίδης -λ 72% υπ. – 50% άριστες / Αγγελόπουλος 1, Μαδούρας, Πρωτοψάλτης.
ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 13 (12/26 επ., 1 μπλοκ, 72% υπ. – 59% άριστες), Ζέλιτς 7 (2/6 επ., 5 μπλοκ), Μποϊκοβιτς 2, Κιόσης 10 (5/11, 5 μπλοκ), Τζελάτης 27 (25/45 επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 13 (12/20 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. – 52% άριστες), Μπαμπαλιούτας –λ (74% υπ. – 63% άριστες) / Κυπριανός, Στεφανίδης 1, Χαραλαμπίδης 1, Χαριτωνίδης.

Το πρόγραμμα των υπόλοιπων σημερινών προημιτελικών:

15:00: Ηρακλής – ΠΑΟΚ
18:00: Λαμία – Φοίνικας Σύρου
20:30: Παμβοχαϊκός – Ολυμπιακός

Όλοι οι αγώνες θα μεταδοθούν διαδικτυακά με livestreaming από την επίσημη ιστοσελίδα της ΕΟΠΕ (www.volleyball.gr).

Η κλήρωση των ζευγαριών της ημιτελικής φάσης θα πραγματοποιηθεί απόψε το βράδυ, μετά την ολοκλήρωση του τελευταίου προημιτελικού. Οι ημιτελικοί θα διεξαχθούν την Παρασκευή (09/03) και ο μεγάλος τελικός θα γίνει το Σάββατο (10/03) στις 21:00.

Ξεκίνα τώρα με Bonus 125 € από την expekt.com!