Χαμόγελα για Σόουζα-Γκάλινατ, εξαιρετικός ο Αρης με Κολοσσό (90-69)

Mε πέντε απουσίες ο Αρης έδωσε φιλικό προπονητικού χαρακτήρα με τον Κολοσσό Ρόδου κεκλεισμένων των θυρών. Είχε μια πολύ καλή εικόνα σε άμυνα και επίθεση με το τελικό σκορ να είναι 90-69.

Ο Αρης μπήκε μουδιασμένα στα πρώτα τρία λεπτά και βρέθηκε να χάνει με 0-6. Όμως, η αντίδραση ήταν άμεση στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 14-8 και 17-10. Και ο Κολοσσός απάντησε με ένα σερί 0-5. Η πρώτη περίοδος έληξε με τον Αρη να προηγείται με 18-17.

Με τον Σόουζα να παίρνει πολλές προσπάθειες ο Αρης προηγήθηκε στο 12ο λεπτό με 23-17. Το 25-17 ήρθε χάρη στην πολύ δυνατή άμυνα του Αρη. Οι παίκτες του Καστρίτη είχαν σταθερό προβάδισμα με ημίχρονο να λήγει με 40-34 και τους προπονητές να δοκιμάζουν πολλά σχήματα.

Ο Αρης μπήκε πολύ δυνατά στο 3ο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 47-36. Μάλιστα, η διαφορά πήγε και στους 13 πόντους με 52-39 στο 24ο λεπτό. Οι δυο ομάδες έπαιξαν πιο ελεύθερα στην επίθεση. Η 3η περίοδος έληξε με τον Αρη να προηγείται με 66-55.

Στην τελευταία περίοδο σαφώς και οι δυο προπονητές έδωσαν ακόμη περισσότερο χρόνο συμμετοχής σε μια ακόμη δυνατή αναμέτρηση για την προετοιμασία. Ο Αρης προηγήθηκε με 75-57 στο 34ο λεπτό και μετά κατέβασε ρυθμό, αφού επικράτησε άνετα με 90-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-34, 66-55, 90-69.

Αρης (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 10, Σανόγκο 6, Τολιόπουλος 16 (4), Καρ 14 (1), Μπολούμπεργκς 7, Γκρίφιν, Ταχτσίρας, Καζαμίας, Περσίδης 7 (1), Ντε Σόουζα 12, Καλόγηρος 2, Γκάλινατ 16 (3), Σταμούλης.
Κολοσσός (Σεγκούρα): Γιόργκενσεν 3 (1), Ουτόμι 12 (2), Μπραϊκοβιτς 7, Πετρόπουλος 6, Μπιλλής 2, Καμαριανός 2, Γόντικας, Σίμονς 6 (1), Πόλεϊ 30 (7), Περάντες 1.