Χαρακίρι Άρη και ήττα στο τάι μπρέικ!

Ο Άρης έκανε χαρακίρι λίγο πριν φύγει το 2012… Έχασε ένα δικό του παιχνίδι από τον Ηρακλή στο τάι μπρέικ, κλείνοντας με τον χειρότερο τρόπο τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος. Οι κίτρινοι “αυτοκτόνησαν” στο δεύτερο σετ, ξεκίνησαν πολύ νωθρά το τέταρτο και το πέμπτο σετ και υποχρεώθηκαν στην τέταρτη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Οι παίκτες του Γιώργου Γιάτση χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα πήραν το πρώτο σετ με 25-20 δείχνοντας ότι έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Ίδιο ήταν το σκηνικό μέχρι και τα μέσα του δεύτερου σετ. Ο Άρης προηγήθηκε με 15-6 και κάπου εκεί… έκλεισαν οι μηχανές! Ο Ηρακλής εκμεταλλεύτηκε την έλλειψη συγκέντρωσης των παικτών του Γιάτση, μείωσε σταδιακά και έφτασε να προηγηθεί με 20-18 και εν τέλει να ισοφαρίσει σε 1-1, παίρνοντας το δεύτερο σετ με 26-24.

Αν ο Άρης είχε πάρει αυτό το σετ, όλα θα ήταν πολύ διαφορετικά, με τα “αν” όμως δεν γίνεται δουλειά.

Οι κίτρινοι αφυπνίστηκαν άμεσα και καθάρισαν πολύ εύκολα το τρίτο σετ μέσα σε 20 λεπτά με 25-16, όμως ο Ηρακλής αντιστάθηκε στο τέταρτο σετ. Ο Άρης προηγήθηκε με 16-13 και 18-16, όμως τελικά το έχασε με 25-23.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ και οι κυανόλευκοι με την ψυχολογία υπέρ τους από την ισοφάριση, προηγήθηκαν με 5-1 και 10-5 και μετά ήταν πολύ δύσκολο να γυρίσει το παιχνίδι…

Τα σετ: 25-20, 24-26, 25-16, 23-25, 6-15.