“Χαρακίρι” Άρη – Προηγήθηκε με 2-0 και κατάφερε να χάσει με 2-3!

«Αυτοκτόνησε» ο ΑΡΗΣ στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας. Οι «κιτρινόμαυροι» παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 σετ έχασαν ένα δικό τους παιχνίδι με 3-2 (25-21, 27-25, 25-27, 22-25, 11-15)  σετ. Οι «κιτρινόμαυροι» πλέον μετρούν επτά συνεχόμενες ήττες και σύντομα πρέπει να συνέλθουν προκειμένου να αποφύγουν τη διαδικασία των πλέι άουτ.

Αποφασισμένος να μην αφήσει περιθώρια στον αντίπαλό του μπήκε ο ΑΡΗΣ στο παιχνίδι. Παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 19-19 οι παίκτες του Κουτσονίκα έδειχναν να στέκονται καλύτερα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Με τον Απόστολο Αρμενάκη στο σέρβις ο ΑΡΗΣ πήρε αέρα τριών πόντων (22-19), υπέροχο καρφί του Γιάννη Κυριακίδη έκανε το 24-21 και άσσος του Θάνου Ντίνα έδωσε το πρώτο σετ στον ΑΡΗ.

Μ’ έναν εξαιρετικό πόντο από το Γιάννη Χαριτωνίδη ξεκίνησε το δεύτερο σετ. Ο ΑΡΗΣ από την αρχή του πήρε το προβάδισμα το οποίο σταδιακά αύξανε (5-3, 10-6, 14-8, 16-8). Μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μείωσαν αρχικά στους τρεις (16-13) και στη συνέχεια στον πόντο (17-16). Σε εκείνο το σημείο ο ΑΡΗΣ αφυπνίστηκε και με το Χαριτωνίδη με «φαρμακερό» σέρβις πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους (21-18). Η ομάδα του Βραχατίου μείωσε και πάλι στον πόντο, ο ΑΡΗΣ έφτασε στο σετ πόιντ (24-21). Ένα σερί 3-0 του Παμβοχαϊκού έστειλε το παιχνίδι στο 24-24, όμως ένα μπλοκ αρχικά του Ντίνα και στη συνέχεια του ίδιου παίκτη με τον Κυριακίδη έδωσε στον ΑΡΗ και το δεύτερο σετ με 27-25.

Πιο συγκεντρωμένα μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο σετ. Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και μετά από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα μείωσε σε 10-9. Ο Παμβοχαϊκός πήρε και πάλι προβάδισμα (13-10) το οποίο και διατήρησε μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Φοβερός πόντος του Ντάμποβιτς και μπλοκ του ίδιου παίκτη μείωσε το σκορ στον πόντο (16-15). Με νύχια και με δόντια οι φιλοξενούμενοι ξαναπήραν προβάδισμα με τρεις (19-16) ο ΑΡΗΣ όμως ήταν… πολύ σκληρός για να παραδοθεί έτσι εύκολα. 3-0 σερί έφερε το παιχνίδι στο 19-19 και το σετ άρχιζε και πάλι από την αρχή. Μετά από ώρα ο ΑΡΗΣ πήρε προβάδισμα στο 21-20, ένα ακόμη τρομερό μπλοκ τον Ντίνα έκανε το 22-21, εξαιρετική επίθεση του Ζένια Γκόρτσανιουκ έκαναν το 23-22. Ο Παμβοχαϊκός έφτασε πρώτος στο σετ πόιντ (24-23). Ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε σε 24-24. Χέρι – χέρι οι δύο ομάδες πάλευαν για την κατάκτηση του σετ το οποίο τελικά κατέληξε με 27-25 στον Παμβοχαϊκό.

Προβάδισμα από την αρχή του τέταρτου σετ πήραν οι παίκτες του Βαγγέλη Κουτσονίκα. Έφτασαν πρώτοι στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ενώ διπλό μπλοκ των Ντίνα – Ντάμποβιτς έφερε τη διαφορά στους τρεις (9-6). Νέο μπλοκ των Χατζηπαραδείση- Κυριακίδη διατήρησε το προβάδισμα το προβάδισμα για τον ΑΡΗ (11-8). Τέσσερις μπάλες των φιλοξενούμενων διεύρυναν το προβάδισμα των «κιτρινόμαυρων» στους τέσσερις πόντους (13-9). Σερί 6-0 των παικτών του Γιώργου Κλαρούδα έδωσε το προβάδισμα στον Παμβοχαϊκό (18-15), το οποίο διατήρησε μέχρι τη λήξη του σετ (25-22) αποτέλεσμα που έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Συγκλονιστική ήταν η αναμέτρηση στο πέμπτο σετ με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη. Παρά το γεγονός ότι ο ΑΡΗΣ με άσσο του Γκόρτσανιουκ έφτασε πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7) στην επιστροφή στο τερέν ο Παμβοχαϊκός μπήκε πιο συγκεντρωμένος πήρε προβάδισμα (10-8) και τελικά έφτασε στο 15-11 επικρατώντας με 3-2  του ΑΡΗ.