“Χαρακίρι” και στο βόλεϊ! Κέρδιζε με 2-1 σετ και 7-2 στο τάι μπρέικ και έχασε το ματς!

Ο Άρης έχασε ένα δικό του παιχνίδι και στο βόλεϊ! Κέρδιζε με 2-1 σετ, έφτασε όμως στο τάι μπρέικ με τον ΠΑΟΚ, εκεί κέρδιζε με 7-2 και “κατάφερε” να χάσει με 13-15 και να γνωρίσει άλλη μια ήττα ντροπής!

Όπως ενημέρωσε ο ΑΣ Άρης “αυτοκτόνησε ο ΑΡΗΣ στο ντέρμπι της Μίκρας απέναντι στον ΠΑΟΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» παρότι κρατούσαν το παιχνίδι στα χέρια τους έστω και στο τάι μπρέικ… κατάφεραν να χάσουν ένα δικό τους παιχνίδι με 3-2 σετ.

Ο ΑΡΗΣ που θέλουμε να βλέπουμε εμφανίστηκε στο πρώτο σετ του αγώνα και ειδικά σε ορισμένα σημεία του, ήταν πραγματικά εξαιρετικός. Παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στους πρώτους πόντους του αγώνα, οι «κιτρινόμαυροι» πάτησαν… γκάζι μετά το 9-9  και με ένα σερί 5-0 πήραν κεφάλι στο σκορ με 14-9. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν μείωσαν αρχικά στους δύο (19-17), έφεραν το παιχνίδι στον πόντο (23-22), οι παίκτες όμως του Αντρέι Κράβαρικ δεν ήταν διατεθειμένοι να γκρεμίσουν ό, τι με κόπο έχτισαν και έτσι πήραν το πρώτο σετ με 25-23.  Αυτό που φοβόταν ο τεχνικός του ΑΡΗ συνέβη στο δεύτερο σετ. Οι παίκτες του έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και μαζί έχασαν εύκολα το σετ (13-25) από τον αντίπαλό τους. Ο Κράβαρικ, στο 11-19, απέσυρε τους Χαριτωνίδη, Αρμενάκη και Γκαρά, προκειμένου να τους ξεκουράσει και τη θέση τους πήραν οι Ναζίρης, Ίλιτς και Τσοπάνογλου. Με όλα τα όπλα του ξεκίνησε το τρίτο σετ ο ΑΡΗΣ και οι πυροβολισμοί ήταν ασταμάτητοι… Τι κι αν η ομάδα του… δάσκαλου Αλέκου Λεώνη προηγήθηκε 12-14 και 13-16 οι παίκτες του… μαθητή Αντρέι Κράβαρικ με αντεπίθεση διαρκείας, με το Γάτση να δυναμώνει απίστευτα το μπλοκ και τους Αρμενάκη, Παπαδημητρίου να είναι ασταμάτητοι, ισοφάρισαν αρχικά 18-18, προηγήθηκαν 21-20 και τελικά ολοκλήρωσαν την αντεπίθεσή τους φτάνοντας στο 25-21 και στο 2-1 σετ υπέρ τους. «Ασθένειες» γνωστές «χτύπησαν» στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε αυτό το γεγονός και πήρε το σετ με 25-20, οδηγώντας το παιχνίδι το τάι μπρέικ. Με επιθέσεις σωστές, με μπλοκ δυνατό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 7-2, 10-6 και 12-8, «κατάφεραν» όμως να χάσουν το παιχνίδι με 15-13.