Χειρότερα δεν γινόταν! Ήττα στην Ελευσίνα (72-60), κακή εμφάνιση, σοκ με Γκίκα και ανησυχία με Αθηναίου!

Χειρότερα δεν θα μπορούσε να πάει το παιχνίδι του Άρη στην Ελευσίνα. Δεν είναι μόνο η ήττα με σκορ 72-60 από τον Πανελευσινιακό, ήρθε και ο τραυματισμός σοκ του Νίκου Γκίκα, αλλά και η ανησυχία για τραυματισμό του Γιάννη Αθηναίου (τετρακέφαλος), όλα αυτά μια βδομάδα πριν τον ημιτελικό κυπέλλου με τον Πανιώνιο. Οι κίτρινοι πάντως παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων σήμερα…

Το πρώτο ημίχρονο για τον Άρη ήταν καταστροφικό. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο επτάλεπτο, όπου μονολόγησαν τις επιθέσεις των δύο ομάδων Παπαμακάριος και… Τσακαλέρης, οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν με 16-11 (8’). Σε εκείνο το σημείο ο Άρης έχασε τον Γκίκα, ο οποίος έπεσε άσχημα στο παρκέ μετά από φάουλ που έκανε στον Ρος. Αποχώρησε με έντονους πόνους στον αριστερό καρπό και ο τραυματισμός του συγκλόνισε τους πάντες.

Οι παίκτες του Άρη μέχρι να καταλάβουν τι είχε συμβεί και επηρεασμένοι από τον τραυματισμό του νεαρού γκαρντ βρέθηκαν να κυνηγούν με διαφορά 15 πόντων! Ο Πανελευσινιακός προηγήθηκε με 19-13 στο δεκάλεπτο, ο Αθηναίου με καλάθι και φάουλ στο 11’ μείωσε σε 19-16 και από εκεί και πέρα… μπλακ άουτ. Οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 12-0 και προηγήθηκαν στο 16’ με 31-16, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Άρη (8/18δπ., 3/12τρ.) και τα πολλά (8) λάθη του.

Ένα γρήγορο 5-0 σερί μετά από το τάιμ άουτ του Αγγέλου έβαλε τον Άρη και πάλι στο παιχνίδι και με ηγέτη τον Μιχάλη Πελεκάνο οι κίτρινοι μπόρεσαν να κλείσουν την διαφορά στους έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-31).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε εξαιρετικά για τον Άρη. Οι κίτρινοι με καλές άμυνες και σωστές επιλογές στην επίθεση μείωσαν σε 44-42 (24’), όμως έπαθαν και πάλι μπλακ άουτ, όπως στο δεύτερο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να δεχθούν σερί 13-1 ως το φινάλε της περιόδου και βρεθούν πίσω στο στο σκορ με 14 πόντους (57-43). Σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Αγγέλου έκανε επτά λάθη και στο 30’ είχε ήδη 16 συνολικά!

Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι. Ο Πανελευσινιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα και με κορυφαίο τον Ρος κράτησε με ευκολία την διαφορά ασφαλείας από τον Άρη, αφού οι παίκτες του Αγγέλου δεν μπόρεσαν να την ρίξουν ποτέ κάτω από τους 10 πόντους… Τα δεκάλεπτα: 19-13, 37-31, 57-43, 72-60.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: Νίκου 8 (7ασ.), Παπαμακάριος 14 (4/6τρ.), Αράπης, Ρος 17 (3/5β., 7/8δπ.), Τζόουνς 8 (6ρ.), Φαγιέ 6 (10ρ., 4ασ.), Μελισσαράτος 8, Τέρνερ 8, Μάντζαρης 3 (1), Αβραμίδης.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης (0/2δπ., 0/3τρ., 3ρ., 3λ.), Χαντ 3 (1), Πελεκάνος 23 (4/7β., 8/9δπ., 1/6τρ., 2ρ., 2ασ., 2κλ.), Γκίκας 1, Τσακαλέρης 7, Ασημακόπουλος 2 (6ρ., 3λ.), Χαρίσης (5ρ., 3κλ.), Λαρεντζάκης 2, Σαρικόπουλος, Μούρτος 9 (5ρ.), Αθηναίου 13 (3/3β., 2/3δπ., 2/5τρ., 4ασ.).