ΜΠΑΣΚΕΤ

Χωρίς άμυνα δεν πας πουθενά! Οδυνηρή ήττα Άρη από τον Ιωνικό (72-77) με τα ίδια συμπτώματα

Ο Άρης έχασε άλλο ένα παιχνίδι από την άμυνά του και την έλλειψη αθλητικότητας που τον διακρίνει σε συνδυασμό με τις πολύ σημαντικές απουσίες των Μποχωρίδη και Μόρις. Οι κίτρινοι ηττήθηκαν από τον Ιωνικό με σκορ 72-77 και είναι κάτι παραπάνω από εμφανές ότι πρέπει να διαφοροποιήσουν το ρόστερ τους άμεσα.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με εκατοντάδες στοιχήματα & επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες, Κόρνερ!

Ο Άρης επέλεξε για άλλη μια φορά να περάσει τη μπάλα μέσα στο καλάθι και να επιτεθεί με τους Ντραγκίτσεβιτς και Μιλόσεβιτς. Αυτό και έγινε και οι κίτρινοι πήραν σχεδόν εξ ολοκλήρου τους πόντους τους στην πρώτη περίοδο από τους ψηλούς (17 από τους 21). Προηγήθηκαν με 12-7 (4’) και 13-9 (5’), αλλά ο Ιωνικός βρήκε λύσεις από τον Χαραλαμπόπουλο και σερί 0-8 βρέθηκε μπροστά με 13-17 (7’) και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος 21-24.

Ο ίδιος έκανε το 21-26 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 23-29 με τρίποντο του Στιθ στο 12’. Από εκείνο το σημείο και μετά οι κίτρινοι αφυπνίστηκαν. Με χαμηλό σχήμα και την παρουσία δύο χειριστών (Τάλτον – Φλιώνης) ο Άρης έτρεξε ένα σερί 13-0 και προηγήθηκε με 36-29 (15’), εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική του άμυνα στην περιφέρεια.

Ο Ιωνικός “ακούμπησε” τη μπάλα στον Μαυροκεφαλίδη και αυτός με την ποιότητα που διαθέτει επιθετικά έδωσε λύσεις στην ομάδα του, που προσπέρασε με 42-43 λίγο πριν ο Γκετσεβίτσιους με 2/2 βολές διαμορφώσει το 44-43 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Το παιχνίδι σε όλη την τρίτη περίοδο ήταν ντέρμπι. Ο Άρης βρέθηκε πίσω με 45-50 στο 23’ αλλά με συνεχόμενα τρίποντα του Φλιώνη κατάφερε να προηγηθεί με 58-56 στο 28’, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με βολές του Χαραλαμπόπουλου έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 60-61, με την ανοχή των διαιτητών που τους χρέωσαν μόλις με τρία ομάδα σε αυτό το διάστημα!

Σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Χαραλαμπόπουλος και ο Μπατής με συνεχόμενα τρίποντα έδωσαν διαφορά 7 πόντων (62-69 στο 33’) στον Ιωνικό, αναγκάζοντας τον Μαρκόπουλο να καλέσει άμεσα σε τάιμ άουτ.

Οι κίτρινοι ήταν και εγκλωβισμένοι επιθετικά με το μονοδιάστατο παιχνίδι στο ποστ, αλλά και αμυντικά είχαν προβλήματα έχασαν πολλά ριμπάουντ και στα μισά της τέταρτης περιόδου το σκορ ήταν 62-71.

Ο Τάλτον με προσωπικές ενέργειες μείωσε σε 68-73 στο 37’, αλλά ο Μπαρτ είχε “ζεσταθεί” και με δικά του καλάθια κράτησε τον Ιωνικό μπροστά. Οι κίτρινοι είχαν την ευκαιρία να ρίξουν τη διαφορά αλλά ο Σλαφτσάκης παρότι έκανε το 71-75 (1:39), είχε δύο άστοχες βολές, μια λάθος πάσα και ένα χαμένο λέι απ, δεχόμενο τάπα από τον Τζόουνς στον αιφνιδιασμό (36’’). Οι κίτρινοι έχασαν διαδοχικά σουτ μέχρι τα 3,9’’ όταν κέρδισε φάουλ ο Σακελλαρίου, ο οποίος έχασε την πρώτη και επί της ουσίας στέρησε κάθε ευκαιρία στον Άρη για νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-43, 60-61, 72-77.

ΑΡΗΣ (Μαρκόπουλος): Σλαφτσάκης 2 (5 ρ.), Μιλόσεβιτς 9 (3/10 δ., 1/1 τρ., 6 ρ.), Φλιώνης 11 (1/2 δ. 3/6 τρ., 4 ρ., 4 ασ., 4 λ.), Γκετσεβίτσιους 9 (6 ασ.), Ντραγκίτσεβιτς 17 (7/12 δ., 3/6 β., 5 ρ.), Σακελλαρίου 1, Τάλτον 16 (7/10 δ., 2/2 β., 4 ασ., 2 κλ.), Γκάγκιτς 7 (3 ρ., 2 ασ.), Σιδηροηλίας.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Βετούλας): Μαυροκεφαλίδης 16 (4/8 δ., 1/3 τρ., 5/6 β., 8 ρ., 2 ασ.), Κώττας 3 (7 ρ.), Μπαρτ 24 (6/7 δ., 2/8 τρ., 6/8 β.), Τζόουνς 4 (3 ασ.), Λόρενς 5 (3 ρ., 3 ασ.), Χαραλαμπόπουλος 14 (3/5 δ., 2/4 τρ., 2/2 β., 7 ρ., 3 ασ., 3 κλ.), Σάφτενααρ, Μπατής 6 (2/4 τρ.), Δημάκος, Κατούφας, Στιθ 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 23/48 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 11/18 βολές, 34 ριμπάουντ (22-12), 19 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Τα ατομικά στατιστικά του Ιωνικού: 19/33 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 15/20 βολές, 36 ριμπάουντ (25-11), 16 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα