Χωρίς κίνητρο, διάθεση και ενέργεια και βαριά ήττα στο ΣΕΦ (84-54)

Ο Άρης σταμάτησε να παίζει με κίνητρο, με ένταση και ενέργεια μετά το 15’ και το πλήρωσε ακριβά στον πρώτο ημιτελικό, χάνοντας από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ με σκορ 84-54.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά αξιοπρεπές και ανταγωνιστικό για τον Άρη. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας που είχε ως συνέπεια τις πέντε ασίστ στα έξι εύστοχα σουτ, οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 7-11 (5’), αλλά ο Ολυμπιακός ήταν λογικό να αντιδράσει. Ο Σπανούλης περισσότερο σε ρόλο δημιουργού έβαλε προβλήματα στην άμυνα του Άρη, που δεν είχε λύσεις στο μαρκάρισμα των Πρίντεζη και Παπανικολάου. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 21-14 (9’), αλλά ο Άρης μείωσε σε 21-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Περνώντας την μπάλα μέσα στην ρακέτα οι κίτρινοι διατηρήθηκαν στον αγώνα ως το 15’ όταν το σκορ ήταν 29-24, βρίσκοντας λύσεις από τον Καββαδά. Ο Ολυμπιακός, όμως, είχε καλύτερο ρυθμό, καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας (12ασ. στο α’ μέρος) και μπόρεσε να παγιώσει μια διαφορά 9-10 πόντων (34-25 στο 16’, 37-27 στο 17’, 39-30 στο 18’) πριν ο Γκριν στο φινάλε του ημιχρόνου διαμορφώσει με τρίποντο το 44-31.

Ο Άρης… παρέδωσε πνεύμα στην τρίτη περίοδο. Δεν διαχειρίστηκε καθόλου σωστά την ενέργειά του μέσα στο παρκέ, δεν μπόρεσε να αντέξει στην ένταση και τον ρυθμό του Ολυμπιακού, αποσυντονίστηκε πλήρως σε άμυνα και επίθεση και χωρίς να έχει σε καλή μέρα βασικούς παίκτες του, το πλήρωσε ακριβά. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 20-7 στην τρίτη περίοδο έφτασαν στο +26 (64-38) και ουσιαστικά έδωσαν τέλος στην υπόθεση νίκη.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο. Ο Άρης έμοιαζε χωρίς διάθεση, χωρίς κίνητρο να παίξει μπάσκετ απέναντι στον Ολυμπιακό και αυτό είναι το βασικότερο θέμα που θα πρέπει να συζητήσει ο Πρίφτης με τους παίκτες του ενόψει της συνέχειας της ημιτελικής σειράς.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-31, 64-38, 84-54.