Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε! 5η συνεχόμενη νίκη πρώτος και αήττητος Άρης στο γυναικείο βόλεϊ!

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε! 5η συνεχόμενη νίκη πρώτος και αήττητος Άρης στο γυναικείο βόλεϊ! Πέρασε και από το Μαρκόπουλο με 3-0 σετ σε μια από τις πιο ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις της αγωνιστικής.

Ο Άρης βρήκε αντίσταση μόνο στο πρώτο σετ και στην συνέχεια ξεκίνησε το… πάρτι!

Τα σετ: 26 – 28, 16 – 25, 18 – 25.

Αναφέρει η Ομοσπονδία για το ματς:

Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα του ΑΟΜ που έχασε το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες, αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε να είναι το ίδιο ανταγωνιστικός.

Το πρώτο σετ είχε δραματική εξέλιξη με τη γηπεδούχο ομάδα να προηγείται 7-4, αλλά ο Άρης μάζεψε εξίσου γρήγορα τη διαφορά και προηγήθηκε 9-10 για να αρχίσει μια μάχη πόντο με πόντο. Ο Άρης ξέφυγε 20-22 και έφτασε σε διπλό σετ μπολ (22-24), αλλά το μπλοκ της Γιοβάνοβιτς έφερε το 24-24 για να φτάσουμε στο 26-27 όπου η άουτ επίθεση της Κούλερκαν έδωσε το σετ στον Άρη.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Άρης κυριάρχησε πάνω στο φιλέ (14-4 τα μπλοκ) και με τη Μερκάδο σε εξαιρετική βραδιά έφτασε στη νίκη.

Πριν την έναρξη ο πρόεδρος του ΑΟΜ Πάρις Ευαγγελίου απένειμε τιμητική πλακέτα στην Έρικα Μερκάδο, η οποία ήρθε για πρώτη φορά στην Ελλάδα για λογαριασμό του ΑΟΜ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Ράντσιου, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Κοσμόπουλος, Σπίγγου, Γραμματεία: Ταλάρου.