Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε (79-61) και τώρα ο… πελάτης!

Με συνοπτικές διαδικασίες ο Άρης καθάρισε τον Πανελευσινιακό με σκορ 79-61, παίζοντας εκπληκτική άμυνα, κυρίως στην τρίτη περίοδο όταν περιόρισε τον αντίπαλό του στους 6 πόντους και ξέφυγε με 21 πόντους! Εξαιρετικός για άλλο ένα παιχνίδι ο Βεζένκοφ, πολύ καλός ο Ριντ, μοίραζε τάπες ο Νέιμικ!

Οι κίτρινοι χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα και παρότι ήταν άστοχοι στις βολές (11/17) κατάφεραν να έχουν μια διαφορά ασφαλείας από τον Πανελευσινιακό κυρίως λόγω της αμυντικής τους συνέπειας. Είχαν έξι τάπες (τέσσερις ο Νέιμικ), τρία κλεψίματα και υπερίσχυσαν στα ριμπάουντ. Με όπλο την άμυνά τους, βρήκαν τις λύσεις επιθετικά για να αποκτήσουν πλήρως τον έλεγχο του αγώνα. Ο Βεζένκοφ – υπό το βλέμμα των ανθρώπων των Μιλγουόκι Μπακς – ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο και μαζί με τον Ριντ οδήγησαν τον Άρη επιθετικά.

Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 16-7 (6’) και 22-13 (10’) και στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασαν στροφές… Με βολές του Σίμτσακ το σκορ έγινε 31-18 (12’) και παρότι ο Πανελευσινιακός προσπάθησε να αντιδράσει (31-23 στο 14’), ο Άρης είχε πάντα την λύση επιθετικά για να διατηρήσει την απόσταση ασφαλείας από τον αντίπαλό του. Στο 18’ ο Βεζένκοφ έκανε το 38-25 πριν κλείσει το ημίχρονο στο +10 (40-30).

Με επιμέρους σκορ 11-2 στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου μέρους, ο Άρης προηγήθηκε με 51-32 (25’) και έβαλε τις βάσεις για την επικράτησή του. Η συνέχεια στη τρίτη περίοδο ήταν ανάλογη. Οι κίτρινοι με πρωταγωνιστή τον Ριντ και δημιουργό τον Πάσαλιτς έφτασαν στο +23 (57-34) στο 29’ και έκλεισαν την περίοδο, περιορίζοντας την Ελευσίνα στους έξι πόντους (57-36).

Ο Άρης είχε βρει ρυθμό, δεν βρήκε καμία αντίσταση από την Ελευσίνα και στο 35’ με τρίποντο του Πάσαλιτς προηγήθηκε με 67-43, καθαρίζοντας ουσιαστικά τον αγώνα πολύ εύκολα…

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 40-30, 57-36, 79-61.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 6 (5ασ.), Δήμας, Ριντ 16 (2/2β., 7/10δπ., 0/1τρ., 6ρ., 1κλ.), Πουλιανίτης, Χαρίσης 6 (4ρ.), Καραθανάσης 6, Βεζένκοφ 18 (5/5β., 5/5δπ., 1/2τρ., 4ρ.), Νέιμικ 6 (5ρ., 6κοψ.), Μούρτος 9 (4ρ.), Σίμτσακ 4 (7ρ., 4ασ.), Αντεγκμπόγιε 8 (4ρ., 4ασ.).

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: Κοξ, Μίτροβιτς 3 (1), Τσακαλέρης 5 (1), Βασιλόπουλος 8, Λούμπι 2, Αθανασούλας 11 (5ασ.), Μάρκοβιτς 8 (1), Δορκοφίκης 3 (1), Ιωάννου 3 (1), Τζόνσον 16 (2), Καλλές 2, Αβραμίδης.