Ψυχωμένη Έμπολι «ξέρανε» την Σπέτσια του Βέρντε! (video)

Ένα φαινομενικά χαμένο ματς κατάφερε να σώσει η Έμπολι στην έδρα της απέναντι στη Σπέτσια και με το τελικό 2-2 να πανηγυρίσει στο φινάλε το βαθμό της ισοπαλίας, που την έφερε ακόμη πιο μακριά από τις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.

Η αποβολή του Φαμπιάνο Παρίζι στο 21ο λεπτό, έδωσε την ευκαιρία στην Σπέτσια να πάρει προβάδισμα… νίκης στο «Κάρλο Καστελιάνι» (2-0) στο δεύτερο χρονικά ματς της 22ης αγωνιστικής της Serie A.

Όλα κυλούσαν ιδανικά για τους φιλοξενούμενους στο δεκάλεπτο (21΄- 31΄) του πρώτου μέρους. Αρχικά με την αποβολή του 22χρονου αμυντικού της Έμπολι, Φαμπιάνο Παρίζι κι εν συνεχεία με τα δύο τέρματα του Ντανιέλε Βέρντε μέσα σε έξι λεπτά (25΄ και 31΄), έβαλαν τις βάσεις για το 2Χ2 απέναντι στη σημερινή τους αντίπαλο (την είχαν νικήσει και στον πρώτο γύρο με 1-0).

Από τη στιγμή, όμως, που αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία στον αγωνιστικό χώρο (αποβλήθηκε ο Εσπόζιτο στο 49΄), η Έμπολι τα έδωσε όλα, μείωσε αρχικά με τον Καμπιάγκι στο 71΄ και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Βινιάτο (είχε περάσει αλλαγή στο 85΄) κατάφερε να «σώσει την παρτίδα» και ν΄ αποφύγει τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα μετά το 2-0 από τη Ρόμα.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής στη Serie A:

Μίλαν-Τορίνο 1-0