Όμορφο μπάσκετ, εύκολη νίκη (80-64), ολοταχώς για το κύπελλο!

Ο Άρης έπαιξε όμορφο μπάσκετ, ικανοποίησε τους 3.500 που βρέθηκαν στο Αλεξάνδρειο και επέστρεψε στις νίκες στην Stoiximan.gr Basket League, κερδίζοντας τον Προμηθέα με σκορ 80-64 για την 17η αγωνιστική.

Παιχνίδι με πολλές επαφές έγινε στο πρώτο ημίχρονο και οι διαιτητές χωρίς να έχουν μεγάλη αντίληψη του αγώνα σφύριξαν υπέρ του δέοντος και για τις δύο ομάδες. Συνολικά δόθηκαν 29 φάουλ και εκτελέστηκαν 35 βολές, απόρροια των πολλών σφυριγμάτων.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Ο Προμηθέας δεν άφησε τον Άρη να ξεφύγει και ήταν αυτός που περισσότερο έλεγξε τον ρυθμό με τον Μπλασινγκέιμ, την ώρα που οι διαιτητές είχαν χρεώσει από δύο φάουλ τον Κάμινγκς και τον Φλιώνη (αργότερα έκανε άλλα δύο και είχε 4 μέσα σε 5 λεπτά συμμετοχής).

Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 13-8 (6’) και 16-12 (7’), αλλά οι Πατρινοί ήταν εκεί και δεν έδιναν δικαιώματα. Προηγήθηκαν μάλιστα με 17-18 (9’) πριν ο Μούρτος γράψει το 19-18 που ήταν σκορ δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο ο Καββαδάς και ο Τζάκσον έδωσαν λύσεις μέσα στην ρακέτα και με καλό περιφερειακό σουτ (4/9τρ. στο α’) οι κίτρινοι άρχισαν να ξεφεύγουν. Στο 12’ το σκορ ήταν 26-20, στο 16’ ο Καββαδάς με καλάθι-φάουλ έγραψε το 29-21 και με σερί 8-1 στο τελευταίο δίλεπτο ο Άρης μετέτρεψε το 32-26 (18’) σε 40-27, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Με καλάθι του Γιάνκοβιτς ο Άρης προηγήθηκε με 42-27 στο 22’, αλλά εμφάνισε  σημεία χαλαρότητας ανεξήγητα και ο Προμηθέας με σερί 0-11 μείωσε σε 42-38 (25’). Η αντίδραση του Άρη ήρθε από το δίδυμο Τζάκσον – Κάμινγκς. Ο πρώτος με τις άμυνές του (τάπα και κλέψιμο) και ο δεύτερος ως εκτελεστής έδωσαν διαφορά 9 πόντων στους κίτρινους, που ξέφυγαν με 47-38 στο 26’ και ανάγκασαν τον Αγγέλου να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ζάρας με τρίποντο έκανε το 50-38 (26’) με λίγο αργότερα με 1/2 βολές έγραψε το 51-41 (27’). Ο Τζάκσον στο 29’ έδωσε και πάλι διαφορά 13 πόντων (57-44), πριν το δεκάλεπτο κλείσει στο +11 (57-46).

Ο Τζένκινς ήταν αυτός που καθάρισε τον αγώνα στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όταν με 8 πόντους έδωσε στον Άρη διαφορά 21 πόντων (69-48 το 34’), ενώ ο Κάμινγκς με τρίποντο και φάουλ έγραψε το 73-48 (35’). Τα πάντα είχαν κριθεί και όλο το γήπεδο ασχολιόταν με τον τελικό κυπέλλου, αλλά και τον Τζάκσον, που με την ενέργειά του ξεσήκωσε τους 3.500 φιλάθλους που ήταν στο Παλέ!

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 40-27, 57-46, 80-64.