Όργια Ντόντιτς και νίκη της Σλοβενίας επί της Αργεντινής (videos)

Τα έκανε όλα μόνος του ο Λούκα Ντόντιτς που πέτυχε 48 πόντους και οδήγησε τη Σλοβενία στη μεγάλη νίκη με 118-100 επί της Αργεντινής στην πρεμιέρα της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο στο τουρνουά.

Ο σταρ των Μάβερικς ήταν μαγικός, ανεπανάληπτος. Εξωγήινος. Έκανε ό,τι ήθελε από την αρχή του αγώνα, ολοκληρώνοντας τελικά το παιχνίδι με 48 πόντους με 12/15 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 6/7 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κοψίματα και 6 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής. Θα μπορούσε να σπάσει την 50αρα, αλλά και το ρεκόρ των Ολυμπιακών Αγώνων με 55 πόντους που κρατάει ο Βραζιλιάνος Όσκαρ Σμιντ από το 1988. Είδε όμως τα τελευταία 4.5 λεπτά από τον πάγκο, αφού δεν χρειαζόταν να ζοριστεί για ένα παιχνίδι που είχε κριθεί από το πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 24-32, 42-62, 66-88, 100-118

Αργεντινή (Ερνάντεθ): Μπολμάρο 2, Μπρουσίνο 5 (1), Καφάρο, Καμπάσο 21 (3/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ντεκ 17 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ντέλια 7 (5 ριμπάουντ), Γκαρίνο 2 (1/6 σουτ), Λαπροβίτολα 8, Σκόλα 23, Βαουλέτ 4, Βιλντόσα 11 (5 ασίστ).

Σλοβενία (Σέκουλιτς): Μπλάζιτς 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τσάντσαρ 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τσέμπασεκ, Ντίμετς 5 (7 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 48 (12/15 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 6/7 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη, 3 κοψίματα), Ντράγκιτς 7 (1), Χρόβατ, Μούριτς 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Νίκολιτς 3 (1), Πρέπελιτς 22 (4), Ρούπνκικ 4 (1), Τόμπι 11 (14 ριμπάουντ).