Όταν ο Άρης κέρδισε 7-0 στο Χαριλάου την ΑΕΛ Λεμεσού…

Άρης και ΑΕΛ θα κοντραριστούν απόψε σε επίσημο παιχνίδι μετά από 50 χρόνια, με την ομάδα της Λεμεσού να μην έχει ευχάριστες αναμνήσεις από τότε…

Ακολούθησε το PRESSARIS και στο Instagram, για ακόμα πιο άμεση ενημέρωση στα θέματα του Άρη!

Συγκεκριμένα την περίοδο 1968-69 η ΑΕΛ συμμετείχε στο ελληνικό πρωτάθλημα ως η πρωταθλήτρια Κύπρου, κάτι που καθιέρωσε το δικτατορικό καθεστώς των Αθηνών (Χούντα) την περίοδο 1967-74.

Η ΑΕΛ ως πρωταθλήτρια της προηγούμενης σεζόν συμμετείχε στο ελληνικό πρωτάθλημα και στις 12 Ιανουαρίου του 1969 επισκέφτηκε το Χαριλάου για να αντιμετωπίσει τον Άρη. Τελικό αποτέλεσμα 7-0 υπέρ του Άρη με σκόρερ τους εξής:  Παπαϊωάννου (13’, 82’), Πάλλας (29’), Σπυρίδων (33’ – πέναλτι), Αλεξιάδης (53’), Σακελλαρίδης (55’) και Κωσταντινίδης (77’).

Πρόκειται μάλιστα για το σκορ με την πιο ευρεία εντός έδρας νίκη στην ιστορία του Άρη στο πρωτάθλημα από καταβολής της Α’ Εθνικής (1959) έως και σήμερα. Να σημειωθεί, βέβαια, πως η ΑΕΛ εκείνη τη σεζόν βρέθηκε στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος με απολογισμό 2 νίκες – 1 ισοπαλία – 31 ήττες και γκολ 20-125, ενώ ο Άρης τερμάτισε στην 3η θέση με 17 νίκες – 11 ισοπαλίες – 6 ήττες και γκολ 54-33.

Για την ιστορία στο παιχνίδι της Κύπρου ο Άρης κέρδισε εύκολα και εκεί με 5-1.