Όταν ο Μαλλούς “σκότωσε” στις καθυστερήσεις τον Ηρακλή και χάρισε την Ευρώπη στον Άρη (video)

Σαν σήμερα το 2003, ο Άρης υποδεχόταν για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος τον Ηρακλή στο Χαριλάου, με μοναδικό στόχο τη νίκη, καθώς οι δύο ομάδες διεκδικούσαν στο φινάλε της σεζόν το ευρωπαϊκό εισιτήριο!

Το ματς έγινε λίγες μέρες μετά τον χαμένο τελικό της Τούμπας.

Ο Αρης μόλις στο 48΄ άνοιξε το σκορ με τον Σελάντερ. Ένα λεπτό όμως αργότερα ο Καπετάνος, που μπήκε αλλαγή στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους σε 1-1.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρά το σοκ, είχαν την υπεροχή, χωρίς όμως να μπορούν να φτάσουν στην εστία του Χαλκιά. Όλα άλλαξαν όταν ο Φοφόνκα είδε από τον Κασναφέρη τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, που τον έστειλε στα αποδυτήρια.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιάννης Μαλλούς με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ηρακλή, τον Άρη στην Ευρώπη και τους φιλοξενούμενους απλά να συμβιβάζονται με την ιδέα πως δεν θα είχαν ευρωπαϊκές υποχρεώσεις την επόμενη σεζόν.