109.318 φίλαθλοι στο φιλικό Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Ρεάλ! (video)

Σε ένα κατάμεστο από 109.318 θεατές γήπεδο, Ρεάλ Μαδρίτης και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προσέφεραν θέαμα με τους “κόκκινους διαβόλους” να παίρνουν τη νίκη με 3-1.

Μάντσεστερ Γιοιυνάιτεντ πήρε τη νίκη με 3-1 απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, σε μία φιλική αναμέτρηση που την παράσταση έκλεψε η εκπληκτική προσέλευση των 109.318 θεατών στο “Michigan Stadium” των ΗΠΑ.

Το παιχνίδι ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν a priori ιστορικό, όχι για το φιλικό χαρακτήρα της αναμέτρησης αλλά για την προσέλευση στο γήπεδο διεξαγωγής της.

Το “Michigan Stadium”, όπως είναι η επίσημη ονομασία του ή “Big House” όπως είναι ευρύτερα γνωστό είναι το τρίτο μεγαλύτερο γήπεδο στον κόσμο και άνοιξε τις πύλες του για 109.318 θεατές, προκειμένου αυτοί να δουν μία σπάνια παρέλαση αστέρων στις ΗΠΑ.

Η αναμέτρηση άρχισε με πρωτοβουλία της Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά ήταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που άνοιξέ πρώτη το σκορ με τα σημάδια του Λουίς φαν Χάαλ να αποτυπώνονται έντονα στην ομάδα, από τις πρώτες ημέρες παρουσίας του Ολλανδού.

Η εκπληκτική ομαδική προσπάθεια, κατέληξε στα πόδια του Άσλεϊ Γιανγκ, ο οποίος νίκησε τον Ίκερ Κασίγιας στην κλειστή του γωνία με τον Ισπανό τερματοφύλακα αν και απελευθερωμένος μετά την σίγουρη παραμονή του στο ρόστερ της “βασίλισσας”, να συνεχίζει την περίοδο ντεφορμαρίσματος.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Γκάρεθ Μπέιλ θα εκμεταλλευτεί την ταχύτητά του και θα νικήσει τον Κιν, ο οποίος ανήμπορος να τον σταματήσει θα τον ανατρέψει με πέναλτι. Ο Ουαλός σταρ των “μερένγκες” θα το εκτελέσει εύστοχα και θα ισοφαρίσει προσωρινά.

Προσωρινά, γιατί στο 36′ πάλι ο Άσλεϊ Γιανγκ θα σκοράρει για δεύτερη φορά, δίνοντας ξανά το προβάδισμα την ομάδα του.

Με το 2-1 πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, ενώ η πρώτη καλή ευκαιρία με την έναρξη του δευτέρου ανήκε στη Ρεάλ Μαδρίτης και στον Ίσκο.

Με το ρυθμό να είναι ικανοποιητικό πρέπει να κάνουμε στάση στο 74ο λεπτό, και αυτό όχι για κάποια φάση αλλά για την είσοδο του Κριστιάνο Ρονάλντο στον αγωνιστικό χώρο.

Παρόλο που ο Κάρλο Αντσελότι είχε αποκλείσει το ενδεχόμενο να αγωνιστεί, ο Πορτογάλος άσος το ζήτησε ο ίδιος από τον Ιταλό τεχνικό και αποθεώθηκε κατά την είσοδό του από τους 109.318 θεατές.

Ο Τσιταρίτο μπορεί να ακούει κάθε μέρα το όνομά του ως υποψήφιο για αποχώρηση από τον αγγλικό σύλλογο, αλλά φώναξε για ακόμη μία φορά παρών με το γκολ που πέτυχε στο 81ό λεπτό, ύστερα από σέντρα του Καγκάουα.

Οι δύο ομάδες έδειξαν ότι βρίσκονται σε καλό επίπεδο, ωστόσο θέλουν ακόμη δρόμο προκειμένου να φτάσουν σε αυτό που θέλουν οι δύο απαιτητικοί προπονητές τους.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μάντσεστερ Γιουνάτεντ: Ντε Χέα, Βαλένσια ( 62′ Τσιταρίτο), Τζόουνς, Έβανς, Μ. Κιν, Φλέτσερ, Ερέρα (46′ Κλέβερλι), Γιανγκ (48′ Σο), Μάτα (62′ Λάιγκαρντ), Ρούνεϊ (62′ Καγκάουα), Γουέλμπεκ

Ρεάλ: Κασίγιας, Αρμπελόα (74′ Κριστάνο Ρονάλντο), Ράμος, Πέπε, Νάτσο, Καρβαχάλ, Ιγιαραμέντι, Αλόνσο (56′ Ραούλ δε Τόμας), Μόντριτς, Μπέιλ, Ίσκο

Πηγή: sport24.gr